02:05
13 maj 2021
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Zabierają i licytują samochody piratów drogowych

Zamieszczono dnia czw., 2021-04-15 08:46

Drogówka w Danii zaczęła rekwirować samochody piratom drogowym. Jeśli kierowca złamie przepisy, jadąc zbyt szybko lub mając określone stężenie alkoholu w organizmie, jego auto jest zajmowane i trafia na aukcję. Nie ma znaczenia, czy pojazd jest pożyczony, należy do firmy, bądź członka rodziny. Przepisy mówią, że to ten, kto nim kierował w chwili zatrzymania, odkupi go bądź zwróci pieniądze.

 

Duńska policja uzyskała nadzwyczajne uprawnienia w przypadku drastycznego łamania prawa o ruchu drogowym przez kierujących pojazdami.

Tuż przed Wielkanocą duński parlament przegłosował nowelizację, która uprawnia funkcjonariuszy do rekwirowania pojazdu, jeśli kierowca popełnił przestępstwo drogowe wymienione w ustawie. Następnie pojazd taki zostanie wystawiony na licytację i sprzedany, a uzyskane w ten sposób pieniądze zasilą budżet państwa. Nie ma przy tym znaczenia, do kogo należy auto.

 

Nowe prawo wymierzone w piratów drogowych weszło już w życie. "Od 31 marca policja ma możliwość zatrzymania samochodów na miejscu kontroli w celu konfiskaty, a następnie sprzedaży na aukcji, jeśli pojazd jest używany do agresywnej jazdy" - podała duńska policja.


Już 8 kwietnia policja poinformowała o pierwszym przypadku zarekwirowania pojazdu za przestępstwo drogowe.

 

źródło politi.du 

Dodaj komentarz