11:05
8 maj 2021
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Biblioteka PAN na 425 urodziny dostanie mural z Heweliuszem

Zamieszczono dnia pon., 2020-12-14 07:56

Rozstrzygnięto konkurs na projekt wielkoformatowego malowidła, które pojawi się na jednej ze ścian budynku biblioteki Polskiej Akademii Nauk. Przedstawiać będzie jednego z najwybitniejszych gdańszczan, znanego astronoma i browarnika, żyjącego w naszym mieście w XVII wieku.

utorem zwycięskiego projektu został Sebastian Bożek z Krakowa. Mural powstanie dla uczczenia 425 lat istnienia dzisiejszej PAN Biblioteki Gdańskiej (dawniej Bibliotheca Senatus Gedanensis). Placówka ta funkcjonuje bowiem od 1596 r. Malowidło ozdobi więc w przyszłym roku ścianę budynku, który mieści się przy ul. Wałowej 24. Będzie to szczytowa ściana budynku, od strony południowo-zachodniej (od strony ul. Rajskiej), o wielkości 12 x 15 m.

Zgodnie z założeniem konkursowym, mural ma nawiązywać do historii Gdańska i bogatych zbiorów bibliotecznych PAN. W ramach konkursu jego uczestnicy zobowiązani byli nie tylko do zaprojektowania muralu, ale także do przygotowania kosztorysu i harmonogramu prac. Autor zwycięskiej pracy odpowiedzialny będzie również za realizację zadania, które sfinansuje Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska. Koszt realizacji muralu nie powinien przekroczyć 30 tysięcy złotych.

 

info/foto/www.gdansk.pl