13:05
8 maj 2021
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Kwidzyn: Grupa nastolatków kładła kamienie na tory. Mogli wykoleić pociąg. Odpowiedzą przed sądem

Zamieszczono dnia czw., 2020-12-03 19:25

Grupa nastoletnich chłopców będzie odpowiadała przed sądem rodzinnym i nieletnich za spowodowanie zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób. Układali oni na torach kolejowych kamienie i inne przedmioty, co mogło doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń.

Wszystko rozegrało się środę przed godziną 19:00. Dyżurny kwidzyńskiej komendy otrzymał zgłoszenie od pracownika Służby Ochrony Kolei, że grupa młodych ludzi w Prabutach w pobliżu ul. Rypińskiej na torach kolejowych układa przeszkody. Dzięki szybkiej i sprawnej reakcji stróżów prawa oraz strażników kolei nie doszło do tragedii. Zachowanie nieletnich chłopców było skrajnie niebezpieczne i nieodpowiedzialne. Układanie czegokolwiek na torach może bowiem stworzyć ogromne niebezpieczeństwo, zwłaszcza w przypadku gdy po przedmiocie przejedzie rozpędzony pociąg.

W trakcie pościgu zatrzymany został jeden z nich, zatrzymanie pozostałych to kwestia czasu. Policjanci sprawę całej piątki przekażą do sądu rodzinnego i nieletnich, który podejmie decyzję, co dalej z nastolatkami. Kilka minut po tym zdarzeniu, przejeżdżał pociąg towarowy przewożący produkty węglowodorowe oraz benzynę.

Funkcjonariusze kwidzyńskiej komendy prowadzą czynności sprawdzające w kierunku możliwości sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu.

Drodzy rodzice, młodzież !
Codziennie spotykamy się z informacjami i wydarzeniami z udziałem osób nieletnich, którzy coraz częściej stają się sprawcami czynów karalnych lub też są ofiarami przestępstw, czasem bardzo drastycznych.

W trosce o dobro i bezpieczeństwo osób małoletnich oraz nieletnich Policja apeluje o właściwą i szybką reakcję na niepokojące sygnały dotyczące zachowań dzieci i młodzieży, które najczęściej prowadzą do demoralizacji i przestępczości osób nieletnich. Wiele spraw, które z pozoru - zwłaszcza dla młodego człowieka - wydają się błahe, jak te dotyczące przejawów demoralizacji, trafiają na drogę sądową.

Czym jest zatem demoralizacja?

To stan bądź proces charakteryzujący negatywne postawy i zachowania nieletniego w stosunku do obowiązujących w społeczeństwie podstawowych norm i zasad postępowania - „… w szczególności naruszanie zasad współżycia społecznego, popełnienie czynu zabronionego, systematyczne uchylanie się od obowiązku szkolnego lub kształcenia zawodowego, używanie alkoholu lub innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia, uprawianie nierządu, włóczęgostwo, udział w grupach przestępczych…” Tego rodzaju zachowania - powtarzające się wielokrotnie - pozwalają na ocenę nieletniego jako społecznie nieprzystosowanego.

Nieletni w zależności od sytuacji może:

  • być oddany pod opiekę rodziców, konsekwencją tego jest późniejsza rozmowa profilaktyczna z nieletnim i rodzicem/opiekunem oraz monitorowanie zachowań nieletniego,
  • być umieszczony w placówce zdrowia, izbie wytrzeźwień lub jednostce Policji - w każdym takim przypadku następuje powiadomienie rodzica/opiekuna nieletniego.

W przypadku gdy nieletni jest zagrożony demoralizacją lub jest sprawcą czynu karalnego wszelkie zebrane materiały w sprawie kierowane są do Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Nieletnich.

info: KWP w Gdańsku

foto: transport-publiczny.pl