13:05
8 maj 2021
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Gmina Kolbudy jest na piątkę!

Zamieszczono dnia śr., 2020-12-02 21:59

Gmina Kolbudy znalazła się w czołówce rankingu "Gmina na piątkę!" 2019/2020. W województwie pomorskim to najwyższy wynik wśród gmin wiejskich. Na pierwszym miejscu uplasował się Gdańsk. "Gmina na piątkę" tto raport wskazujący gminy i samorządy przychylne dla biznesu. Gmina Kolbudy w tej edycji uzyskała 25,5 punktów. 

Czym jest ranking?

Jak piszą autorzy dorocznego raportu ranking gmin został stworzony na podstawie zmiennych, które mają znaczący wpływ na decyzję przedsiębiorcy bądź inwestora o wyborze danej gminy na miejsce działalności lub ulokowania kapitału. Kryteria wzięte pod uwagę pokazują, czy poszczególne gminy propagują rozwój przedsiębiorczości i są przyjazne dla biznesu.


Co oceniano?

Badanie zostało przeprowadzone na początku 2020 roku. Jak piszą w raporcie jego autorzy, składało się z dwóch podstawowych elementów. Jednym z nich była ocena użyteczności oficjalnych stron internetowych badanych gmin.

Drugim elementem była ocena kontaktu drogą elektroniczną z przedstawicielami badanych urzędów przy użyciu metody „tajemniczego klienta”. Ta część badania odbyła się w języku polskim i angielskim. Badanie to polega na wcieleniu się w rolę potencjalnego inwestora/przedsiębiorcy, który chce się skontaktować z badanymi jednostkami (kontakt przeprowadzany jest bez informowania ich o badaniu). Taka metoda została użyta w celu uzyskania jak najbardziej obiektywnych wyników.

Kto prowadził badania?

Ranking „Gmina na 5!” firmowany jest przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie, a badania prowadzone były przez Studenckie Koło Naukowe Akceleracji, działające przy Instytucie Przedsiębiorstwa SGH. Grupa gmin zakwalifikowanych do Badania została wybrana w oparciu o ranking Potencjalnej Atrakcyjności Inwestycyjnej dla Gospodarki Narodowej opracowanego przez Instytut Przedsiębiorstwa Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Autorzy raportu zaznaczają, że rok 2020 był dla polskich gmin rokiem szczególnym. To czas zmian, w którym wiele z samorządów doświadczyło nowych wyzwań, to jest czas swoistego egzaminu.

 

info/ssl-kolegia.sgh.waw.pl