12:05
8 maj 2021
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Zielona Brama oszpecona graffiti. Sprawcy zostali ujęci

Zamieszczono dnia wt., 2020-12-01 08:09

Policyjni wywiadowcy zatrzymali trzech mężczyzn, którzy zniszczyli elewację Zielonej Bramy na Śródmieściu. Zatrzymani byli pijani i próbowali uciec. W trakcie kontroli policjanci znaleźli przy jednym z nich czarny marker, którym zostały naniesione napisy i rysunki na ścianie zabytku. Sprawcy usłyszeli już zarzuty, teraz grozi im 8 lat więzienia.

W minioną sobotę tuż przed godz. 3.00 wywiadowcy z gdańskiej komendy miejskiej odebrali zgłoszenie, że grupa mężczyzn niszczy elewację Zielonej Bramy na Śródmieściu. Policjanci natychmiast pojechali na miejsce. Pozostając w kontakcie z funkcjonariuszem Straży Miejskiej, śledzili drogę przemieszczania się sprawców.

Gdy mężczyźni byli w pobliżu miejskiego ratusza, zauważyli policjantów i zaczęli uciekać. Wywiadowcy ruszyli za nimi i bardzo szybko zatrzymali trzech sprawców, którzy nanieśli napisy na elewację zabytkowej bramy.

Zatrzymani to 20 i 23-latek z województwa małopolskiego oraz 20-latek z województwa warmińsko-mazurskiego. Mężczyźni mieli od ponad pół do prawie dwóch promili alkoholu w organizmach.

Na miejscu zdarzenia pracowali funkcjonariusze z grupy dochodzeniowo – śledczej oraz policyjny technik, którzy przeprowadzili oględziny i zabezpieczyli ślady.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty niszczenia zabytku i decyzją prokuratora zostali objęci policyjnym dozorem.

Za zniszczenie lub uszkodzenie zabytku grozi kara 8 lat więzienia.

info/KWP w Gdańsku

foto/domena publiczna