22:04
27 kwiecień 2024
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

„Społeczna odpowiedzialność projektowania graficznego”

Zamieszczono dnia śr., 2012-12-05 06:32

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na panel dyskusyjny pt. „Społeczna odpowiedzialność projektowania graficznego” przed wernisażem wystawy „Plakaty” Anity Wasik, który odbędzie się w poniedziałek, 10 grudnia o godz. 18.00 w siedzibie Instytutu. W dyskusji udział wezmą dr hab. Jacek Staniszewski, artysta grafik z gdańskiej ASP oraz prof. Tomasz Szkudlarek i dr Monika Bokiniec z Uniwersytetu Gdańskiego. Panel poprowadzi Marta Abramowicz, psycholożka, organizatorka prawnoczłowieczych kampanii społecznych. Wernisaż rozpocznie się ok. godz. 20.00. Wstęp wolny.

Wystawa „Plakaty” obejmuje wybrane prace z lat 2007-2012. Są to plakaty społeczne-polityczne zaprojektowane na zlecenie organizacji pozarządowych oraz takie, których „zleceniodawcą” jest sama autorka – plakaty powstałe pod wpływem różnych wydarzeń, które miały miejsce na świecie, czy też będące głosem w kwestii problemów dotykających współczesne społeczeństwo. Na wystawie zostaną pokazane również przykładowe projekty prac powstałych dla instytucji kultury. Wystawę można oglądać do 21 grudnia (pon.-pt., godz. 10.00 - 18.00, sob.-niedz., godz. 12.00 - 16.00).

dr Anita Wasik– grafik i wykładowczyni, doktor sztuk plastycznych. Asystentka w 3. Pracowni Grafiki Projektowej w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się grafiką projektową, w szczególności plakatem społecznym, grafiką wydawniczą i identyfikacją wizualną. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury. Jest członkinią Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej (STGU) i Pomorskiego Stowarzyszenia Projektantów PoCoTo.

Laureatka wielu międzynarodowych konkursów na plakat, zdobyła min.: Złoty Debiut im. Henryka Tomaszewskiego na 21. Międzynarodowych Biennale Plakatu w Warszawie, Muzeum Plakatu w Wilanowie, (Warszawa 2008), III nagrodę w międzynarodowym konkursie na plakat Positive Posters (Melbourne, Australia, 2011).

www.anitawasik.blogspot.com

Tomasz Szkudlarek - profesor zwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego (Instytut Pedagogiki, Wydział Nauk Społecznych). Do października 2012 r. kierował Zakładem Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych oraz Studiami Doktoranckimi w zakresie Pedagogiki i Nauk o Polityce na WNS. Współpracuje z Międzywydziałowymi Studiami Doktoranckimi na Akademii Sztuk Pięknych, prowadził wykłady w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej.

Aktualne badania prof. Szkudlarka dotyczą współczesnej filozofii edukacji i polityki, głównie w odniesieniu do problemów tożsamości. Członek Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk.

Dr hab. Jacek Staniszewski – artysta plastyk, absolwent Wydziału grafiki użytkowej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie mając stopień doktora habilitowanego prowadzi swoją pracownię na tym samej wydziale macierzystej uczelni.

Miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych, wziął udział w kilkudziesięciu ekspozycjach zbiorowych. W latach 1986/2011 wykonał przeszło 400 plakatów do wystaw, spektakli teatralnych i koncertów. Zaprojektował szatę graficzną płyt zespołów takich jak: Ścianka, Mordy, Bielizna, Apteka, Kury, Łoskot, Olo Walicki, Tymon & The Transistors. W 1998 roku na 100 bilboardach w Warszawie prezentowane były trzy autorskie projekty Jacka Staniszewskiego z cyklu: "Wild Life Is Us - Dzikie Życie to My".

Autor Drogi Krzyżowej wykonanej na zamówienie Zakonu Kamilianów w Warszawie. Prace Jacka Staniszewskiego znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego (oddział sztuki współczesnej) w Gdańsku, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

dr Monika Bokiniec - absolwentka filozofii i socjologii, pracuje w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Współredaguje czasopismo poświęcone kulturze audiowizualnej „Panoptikum” oraz międzynarodowe czasopismo estetyczne „Estetika: The Central European Journal of Aesthetisc”. Zajmuje się filozofią i socjologią sztuki, kultury popularnej, nowych mediów, a także teorią i praktyką feministyczną oraz społecznymi aspektami humoru. Publikowała między innymi w „Estetyce i Krytyce”, „Sztuce i Filozofii”, „Przeglądzie Filozoficzno-Literackim”, „Kulturze Współczesnej”.

Marta Abramowicz - członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej, ekspertka od zagadnień związanych z przeciwdziałaniem dyskryminacji i równością kobiet i mężczyzn, trenerka i psycholożka. Autorka wielu publikacji z tej dziedziny, w tym raportów badawczych. Przez wiele lat kierowała ogólnopolską organizacją pozarządową Kampanią Przeciw Homofobii, obecnie jest prezeską fundacji Dla Odmiany. Zarządzała kilkudziesięcioma projektami równościowymi i antydyskryminacyjnymi, polskimi i międzynarodowymi (za najważniejsze uważa kampanię społeczną Niech Nas Zobaczą i portal MultiKulti).

Prowadzi szkolenia antydyskryminacyjne i przygotowuje ekspertyzy związane z wdrażaniem zarządzania różnorodnością, polityki równości płci i strategii zarządzania wiekiem w firmach i instytucjach. Współpracuje z Pracownią Realizacji Badań Socjologicznych Uniwersytetu Gdańskiego.

Patroni:

Stowarzyszenia Twórców Grafiki Użytkowej,

Pomorskie Stowarzyszenie Projektantów PoCoTo,

Portal Kampanie Społeczne

Projekt powstał dzięki Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”.