00:05
2 maj 2024
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Burmistrz pyta mieszkańców Pruszcza Gdańskiego, jak chcą płacić za odbiór śmieci

Zamieszczono dnia pt., 2012-11-02 19:43

W przyszłym tygodniu do ponad ośmiu tysięcy gospodarstw domowych w Pruszczu Gdańskim trafi specjalna ankieta, w której mieszkańcy będą mogli wskazać swoje preferencje w zakresie opłaty za odbiór śmieci. Ankietę można wypełniać  do 12 listopada 2012 r. Poniżej przesyłamy treść listu od Burmistrza:

Szanowni Państwo!

W związku z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, postanowiłem skierować do ...Państwa kilka słów, aby wyjaśnić czekające nas wszystkich zmiany w gospodarce odpadami. W wyniku decyzji sejmu, będącej konsekwencją zobowiązań Polski wobec Unii Europejskiej, wszystkie gminy, w tym i Miasto Pruszcz Gdański, zostały zmuszone do całkowitej zmiany systemu odbioru śmieci. Nowy system zacznie obowiązywać od 01 lipca 2013 roku. Właściciele zamieszkałych nieruchomości, przestaną płacić za wywóz śmieci wybranemu przez siebie przedsiębiorcy, a będą wnosić opłatę do kasy Miasta. Opłata ta musi być tak skalkulowana, aby pokryć koszty związane ze zbiórką odpadów, przewiezieniem ich na wysypisko, składowaniem, zbiórką i odzyskiem odpadów selektywnych oraz funkcjonowaniem tzw. gratowiska – tj. miejsca odbioru wszelkich odpadów, dostarczonych przez mieszkańców.

Ustawa zobowiązuje Radnych do podjęcia uchwał, w których określona zostanie między innymi, metoda ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz stawka opłaty, jaką mieszkańcy będą wnosić do gminy.

Ustawodawca daje możliwość wyboru jednej z czterech metod ustalenia opłaty za odbiór odpadów:

1. „osobowej” – tj. uzależnionej od liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość,

2. „wodnej” – tj. zależnej od ilości zużytej wody z danej nieruchomości,

3. „powierzchniowej” – dla której opłata związana jest z powierzchnią lokalu mieszkalnego,

4. „ryczałtowej” – tzn. jednakowej dla każdego gospodarstwa domowego.

Wszystkie wyżej wymienione metody mają swoje wady i zalety. Przy wyborze metody Radni muszą pamiętać o tym, żeby była ona jak najbardziej sprawiedliwa dla większości mieszkańców i jak najbardziej skuteczna. Przy wyborze każdej z metod będzie istniała grupa mieszkańców „pokrzywdzonych” i tych, którzy zapłacą mniej niż dotychczas.

Pamiętać należy, że ideą wprowadzenia zmian w gospodarowaniu odpadami komunalnymi było przede wszystkim to, aby każdy kto wytwarza śmieci płacił za ich wywóz i zagospodarowanie. System powinien obejmować wszystkich mieszkańców, tak żeby nie opłacało się już nikomu wywozić odpadów do lasów, czy też podrzucać ich do punktów przeznaczonych do zbiórki odpadów selektywnych.

Szanowni Państwo, przekazuję Wam zestawienia, w których opisane zostały zalety i wady każdej z metod oraz tabelę, na podstawie której będziecie mogli zorientować się, ile od 01 lipca przyszłego roku za śmieci będzie płaciła Państwa rodzina, przy wyborze jednej z metod.

Z uwagi na wagę problemu chciałbym, żeby podjęte przez Radnych decyzje były odzwierciedleniem Państwa preferencji. Proszę zatem o zapoznanie się z przedstawionymi założeniami nowego systemu, a następnie wypełnienie załączonej ankiety. Pozwoli to na podjęcie decyzji, które będą najlepsze dla mieszkańców naszego Miasta.

Głosować można do dnia 12 listopada br. przez Internet lub za pomocą ankiety wrzuconej do jednej z urn rozmieszczonych w kilkunastu punktach na terenie Pruszcza. Każde gospodarstwo domowe ma jeden głos! Szczegóły znajdują się w załączniku do tego pisma oraz na stronie internetowej http://www.pruszcz-gdanski.pl/

 

Serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w ankiecie.

Z wyrazami szacunku

Janusz Wróbel

Bumistrz Pruszcza Gdańskiego