08:04
26 kwiecień 2024
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Ruszyła trzecia edycja konkursu edukacyjnego "Planeta Energii"

Zamieszczono dnia czw., 2012-10-11 22:00

Czym jest energia elektryczna i skąd się bierze? Jak bezpiecznie z niej korzystać? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznają dzieci biorące udział w trzeciej edycji edukacyjnego projektu "Planeta Energii". W ramach programu, organizowanego przez Grupę ENERGA, ruszył również konkurs dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych, w którym nagrodą główną będą wizyty interaktywnego miasteczka "Planeta Energii".

"Planeta Energii" to ogólnopolski projekt edukacyjny skierowany do najmłodszych. W dotychczasowych edycjach programu uczestniczyło niemal 70 tysięcy uczniów klas I-III z całej Polski, a w 20 miastach, z których pochodziły nagrodzone klasy, Grupa ENERGA zorganizowała wizytę miasteczka "Planeta Energii". Do tej pory progi interaktywnej atrakcji ENERGI przekroczyło już 43 tysiące dzieci i 11 tysięcy dorosłych.

 - Projekt "Planeta Energii" realizowany jest w ramach programu ENERGA Edukacja. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat energii elektrycznej, w tym na temat jej pochodzenia oraz roli w codziennym życiu, jak również promowanie bezpiecznego korzystania z urządzeń elektrycznych, prawidłowego zachowania w pobliżu obiektów energetycznych oraz kształtowanie odpowiedzialnych, proekologicznych postaw wśród dzieci i młodzieży - powiedziała Marta Dankowska, koordynator projektu z Centrum Marketingu i Komunikacji ENERGA SA. - Udział w konkursie to także okazja do zaangażowania uczniów w niestandardową formę nauczania i dowód na to, że nauka wcale nie musi być nudna - dodaje Marta Dankowska.

Jak wziąć udział w konkursie "Planety Energii"?

Udział w konkursie mogą wziąć nauczyciele klas I-III szkół podstawowych, którzy zarejestrują się w serwisie www.PlanetaEnergii.pl oraz przeprowadzą ze swoimi uczniami minimum trzy lekcje dotyczące energii elektrycznej w oparciu o otrzymane od Grupy ENERGA materiały dydaktyczne oraz zrealizują dodatkowe działanie autorskie. Zwycięskie klasy zostaną wyłonione na podstawie sprawozdań z przeprowadzonych zajęć, które nauczyciele będą mogli składać do 15 lutego 2013 roku. Rozstrzygnięcie konkursu "Planeta Energii" nastąpi 18 marca 2013 roku. 10 zwycięskich klas wygra dla swoich szkół i miast dwudniową wizytę "Planety Energii" - interaktywnego miasteczka edukacyjno-rozrywkowego.

- "Planeta Energii" to wydarzenie na dużą skalę. Dzieci podczas zabawy dotykają poważnych tematów i uczą się o trudnych zagadnieniach, co stanowi duży atut całej akcji. Uczniowie całym sercem angażują się w projekt i dopytują, kiedy będą kolejne lekcje o energii elektrycznej - powiedziała Katarzyna Prus, wychowawczyni zwycięskiej klasy z poprzedniej edycji programu.

Co Cię czeka w interaktywnym miasteczku "Planety Energii"?

W trakcie wizyty miasteczka "Planeta Energii" w miejscowościach, z których pochodzą nagrodzone klasy, wszyscy zwiedzający będą mieli okazję odkryć niezwykły świat energii elektrycznej i zdobyć cenną wiedzę podczas obserwacji i wspólnego wykonywania ciekawych doświadczeń z wykładowcami Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Na uczniów zwycięskich i wyróżnionych klas oraz na najmłodszych odwiedzających miasteczko "Planety Energii" czekają także zestawy atrakcyjnych upominków edukacyjnych. Zaangażowanie nauczycieli, premiowane będzie zestawami użytecznych pomocy naukowych, które trafią do autorów najciekawiej zrealizowanych w ramach programu zajęć. Opiekunowie klas biorących udział w konkursie mogą także liczyć na imienne dyplomy oraz certyfikaty potwierdzające udział w akcji.

Ambasadorem III edycji programu „Planeta Energii” jest Tomasz Rożek, doktor nauk fizycznych, dziennikarz naukowy i autor książek. Patronat honorowy nad konkursem "Planeta Energii" objęli Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronat merytoryczny sprawuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patroni medialni akcji to magazyn popularnonaukowy Focus oraz sieciaki.pl

***

Grupa ENERGA (www.energa.pl) - głównymi obszarami jej działalności są: wytwarzanie, obrót i dystrybucja energii elektrycznej i ciepła. ENERGA dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, co daje jej około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Dzięki 47 własnym elektrowniom wodnym i współpracy z lokalnymi producentami energii, ENERGA jest liderem dostaw energii ze źródeł odnawialnych. Zielona energia to już blisko 16 proc. prądu dostarczanego klientom firmy, a łączna moc źródeł OZE przyłączonych do sieci ENERGI to niemal 1400 MW.

ENERGA od wielu lat angażuje się w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu ENERGA dla Ciebie, który obejmuje działania kształtujące postawy proekologiczne wśród najmłodszych, a także wspierające rozwój fizyczny i popularyzujące działalność kulturalną istotną dla społeczności lokalnych. Fundacja ENERGA niesie ponadto pomoc osobom poszkodowanym przez los oraz czynnie wspiera organizacje charytatywne. Elementem programu ENERGA dla Ciebie jest projekt ENERGA Edukacja.