00:05
9 maj 2024
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Narodowe Siły Zbrojne i hołd malarstwu polskiemu na ścianach bloków. Wernisaż prac Gdańskiej Szkoły Muralu

Zamieszczono dnia ndz., 2012-09-23 22:23

Zapraszamy na podsumowanie sezonu 2011/2012 Gdańskiej Szkoły Muralu. Wernisaż dyptyku „W hołdzie malarstwu polskiemu” oraz muralu upamiętniającego rocznicę 70-lecia powstania Narodowych Sił Zbrojnych.

 

Tegoroczne prace Gdańskiej Szkoły Muralu wzbudzają refleksje historyczne odnosząc się do historii sztuki oraz do wydarzeń mających wpływ na historię Polski po 1945 roku. Obydwa murale zostały zrealizowane według autorskich pomysłów młodych adeptów malarstwa - studentów i absolwentów Akademii Sztuk Pięknych. Wernisaż będzie okazją do interpretacji powstałych dzieł, wymiany zdań i porozmawiania na ich temat z twórcami. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych nie tylko sztuką, ale i historią.

 

Dyptyk, który powstał przy ul. Bajana 9a i Bajana 11c - „Hołd malarstwu polskiemu” - jest połączeniem indywidualnych wizji autorów z nawiązaniami do prac uznanych malarzy XX wieku. Uczestnicy i uczestniczki GSM w składzie: Anna Taut, Anna Wrona, Alicja Czarna, Natalia Buza, Justyna Posiecz-Polkowska, Agata Kędra, Wojciech Woźniak, Emil Goś, Michał Węgrzyn pod kierunkiem Jacka Zdybla i Rafała Roskowińskiego postanowili oddać hołd malarstwu abstrakcjonistycznemu. W ramy muralu wpletli cytaty z malarstwa Tomasza Tatarczyka, Jana Tarasina, Stefana Gierowskiego i Jana Dombkowskiego. Pracę najlepiej ogląda się ze specjalnie wyznaczonego przez artystów punktu na chodniku, z którego mural uzyskuje najlepszą perspektywę.

 

Drugi mural tegorocznej edycji Gdańskiej Szkoły Muralu znajduje się na ścianie budynku przy ulicy Nagórskiego 11c. Jest to autorska realizacja Michała Węgrzyna, która upamiętnia rocznicę 70-lecia powstania Narodowych Sił Zbrojnych, stutysięcznej formacji zbrojnej walczącej z okupantem niemieckim i sowieckim.

 

Na szczególna uwagę zasługuje fakt, że pomysł muralu pochodzi od 20-latkow, pokolenia urodzonego prawie pół wieku po konferencji w Jałcie. Pamięć o żołnierzach NSZ i wszystkich żołnierzach wyklętych uwieczniona na muralu Michała Węgrzyna przypomina, w jak okrutnych i przerażająco trudnych warunkach znalazła się nasza podziemna armia, zdradzona przez sojuszników po 45. roku – mówi Rafał Roskowiński, pod którego kierunkiem pracował autor muralu.

 

Do zrealizowania muralu, poza pomysłem i talentem twórców, niezbędne były odpowiednie, profesjonalne farby. Wszystkie materiały wykorzystane podczas pracy musiały być nie tylko odporne na zjawiska atmosferyczne, ale również zapewnić właściwą intensywność barw, by ostateczny efekt pokrywał się w 100% z projektem. Farby przekazała firma Caparol Polska. Mural  poświęcony 70. rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych to już kolejny projekt GSM, który powstał dzięki współpracy i zaangażowaniu firmy Caparol.

 

Gdańska Szkoła Muralu prowadzona przez Rafała Roskowińskiego i dr Jacka Zdybla to program edukacyjny dotyczący sztuki muralowej, skierowany przede wszystkim do studentów i młodych absolwentów Akademii Sztuk Pięknych oraz osób zajmujących się streetartem. Uczniowie zdobywają podstawy wiedzy o sztuce w przestrzeni publicznej, biorą udział w dyskusjach, doskonalą warsztat malarski i uzyskują możliwość artystycznego debiutu - namalowania murali według autorskich projektów. http://gdanskaszkolamuralu.blogspot.com/