04:05
9 maj 2024
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

„Wspólny Pokój” o tożsamości Gdańska - zapraszamy na seminarium

Zamieszczono dnia śr., 2012-09-19 23:06

Instytut Kultury Miejskiej i Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego serdecznie zapraszają na prelekcje i debaty w ramach seminarium „Wspólny Pokój”, które odbywać się będą  w dniach 19-21 września w siedzibie IKM (ul. Długi Targ 39/40) oraz w salach Uniwersytetu na ul. Bażyńskiego 4. Seminarium z udziałem naukowców z Polski i Niemiec jest pierwszym etapem projektu „Wspólny Pokój”, który odnosi się do trudnej, powojennej historii Gdańska. "Wspólny Pokój" otrzymał oficjalne wsparcie Güntera Grassa.

 

I etap projektu „Wspólny Pokój” - seminarium - to cykl wykładów i debat pozwalających na zbudowanie jak najszerszego obrazu Gdańska przed i powojennego oraz zdefiniowanie problemów z jakimi trzeba się zmierzyć opracowując program kolejnych jego etapów.

 

Wśród zaproszonych gości znajdują się np.: badacz dziejów społeczności żydowskiej Gdańska - Mieczysław Abramowicz, pochodzący z Gdańska były Burmistrz Bremy i polityk CDU - Hartmut Perschau, Peter Oliver Loew - niemiecki historyk zajmujący się dziejami Gdańska; czy kuratorka polskiej i niemieckiej sztuki, dyrektor Gdańskiej Galerii Miejskiej - Iwona Bigos. W programie seminarium m.in.: wykłady na temat historii i sytuacji dawnych gdańszczan, debata w IKM pt. „Kultura – zbliżenie, współpraca, pojednanie”, przykłady dobrych praktyk w pracy z pamięcią historyczną i spotkania w grupach roboczych na temat przyszłości projektu „Wspólny Pokój”.           

 

Wstęp na prelekcje i debatę jest wolny. Udział w spotkaniach warsztatowych grup roboczych po wcześniejszej rejestracji pod adresem: waldemar.slefarski@ikm.gda.pl

 

Dlaczego „Wspólny Pokój”?

 

Gdańsk ma dwie historie, które zostały napisane i brutalnie od siebie oddzielone przez nazizm i drugą wojnę światową. Obecni i przedwojenni mieszkańcy miasta wiedzą o sobie bardzo mało, czasem zupełnie nic, a ich kontakty są obciążone i często hamowane przez obawy, ból i gniew.

 

Tym, co jest wspólne dla przeszłości i teraźniejszości miasta są miejsca - ulice, domy, mieszkania związane z codziennością, wspomnieniami i tożsamością żyjących w nich ludzi. Właśnie w tych miejscach chcemy doprowadzić do spotkania dawnych i obecnych gdańszczan lub ich potomków. Chcemy, aby we wspólnej dla ich losów przestrzeni, we „wspólnych pokojach”, scalili rozerwaną historię miasta – mówi Waldemar Ślefarski z Instytutu Kultury Miejskiej.

 

Projekt "Wspólny Pokój" otrzymał oficjalne wsparcie Güntera Grassa. Skierował on specjalny list do Instytutu Kultury Miejskiej, w którym pisze:

Pomysł stworzenia „wspólnego pokoju”, który służyłby do wymiany doświadczeń lub wspomnień obecnym i dawnym mieszkańcom Państwa i mojego rodzinnego miasta, brzmi bardzo ciekawie. Chciałbym, aby istniało wiele różnych pokoi. Takich, które byłyby częścią prywatnych mieszkań, sal lekcyjnych, lokali, kin, ratusza, może nawet szpitala. Rzecz jasna, marzy mi się również - a jako pisarz mogę przecież przełamać granicę tego, co realnie możliwe – aby uwzględnić nie tylko osoby obecnie żyjące, związane z naszym wspólnym miastem, lecz także jego dawnych mieszkańców, których ślady można wciąż odnaleźć lub przynajmniej wyczuć.

 

Wspierając i życząc projektowi powodzenia, Günter Grass przesłał także napisany w 1967 wiersz "Zamki na piasku", który przesyłam w załączniku. Jak dodaje: Mam wrażenie, że wspominam w nim o kilku sprawach, które mogłyby stać się tematem rozmów we „wspólnym pokoju”.

 

Więcej informacji o projekcie oraz program seminarium:

http://www.ikm.gda.pl/WspolnyPokoj

 

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Współpraca: Uniwersytet Gdański, Wydział Nauk Społecznych
Projekt realizowany dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko Niemieckiej


Koordynator projektu:
Waldemar Ślefarski, Instytut Kultury Miejskiej 
waldemar.slefarski@ikm.gda.pl