06:09
20 Wrzesień 2020
niedziela

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Jak schudnąć do wakacji - porady trenera

Zamieszczono dnia sob., 2015-05-16 16:15

Zapytaliśmy Artura Cybulskiego, trenera personalnego jak rozpocząć pracę nad swoją sylwetką.*

Któż z nas niechciałby mieć pięknego, szczupłego i wysportowanego ciała? Widzieć na sobie zazdrosne spojrzenia lub podziw?

Jedyna pewna metoda, która sprawi, że będziesz mógł się tak poczuć to racjonalne odżywianie i wysiłek fizyczny. Nie schudniesz od samego łykania tabletek, chyba, że będzie w nich tasiemiec :) Jednak odradzam takie metody, ponieważ ucierpiało by na tym twoje zdrowie. A chcesz być zdrowy, prawda? Istnieje wiele prawidłowych metod, dzięki którym schudzniesz, a magicznych środków pewnie jeszcze więcej. Pamiętaj, że naturalne podejście do sprawy i słuchanie swojego organizmu zawsze będzie dla ciebie najlepsze. Ograniczenie spożywanego pokarmu to pierwsze od czego powinieneś zacząć. Wyeliminuj produkty po któtrych tyjesz lub źle się czujesz. Nie zmuszaj się też do jedzenia produktów, których nie lubisz, bo nie o to w racjonalnym odżywianiu chodzi. Jedzenie musi sprawiać ci przyjemość, żebyś za chwilę nie wrócił na złą drogę. Bez wysiłku fizycznego nie osiągniesz efektów jakie obiecują producenci suplementów. Sporo z nas wierzy reklamom typu: "naukowcy odkryli...", "bierz 3 tabletki dzienni a...", "pij tylko to i na pewno...".

Prawda jest taka, że jeżeli będziesz jeść mniej albo będziesz przestrzegać w 100% diety to schudniesz. Tylko jak długo wytrzymasz w takim postanowieniu na siłę? Jeżeli czegoś nie lubisz to robisz to niechętnie, więc to tylko kwestia czasu, kiedy przestaniesz się zmuszać. Sens z odchudzania jest wtedy, kiedy do diety i suplementów dodasz wysiłek fizyczny, a raczej do treningu zmienisz nawyki żywieniowe.

Co jest istotne na samym poczatku? Powiedzieć sobie "ZROBIĘ TO!" i zacząć działać. Start nigdy nie jest łatwy, więc w zależności jakiego rodzaju aktywność fizyczną sobie wybrałeś, czy to będzie bieganie, rower czy wizyty na siłowni powinieneś zaczerpnąć odrobinę wiedzy na ten temat. Poczytaj o tym, bądź zasięgnij opinii profesjonalisty, nikt nie zmotywuje cię lepiej niż człowiek dla którego sport to prawdziwa pasja. Osoby, które zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną, często bardzo szybko się zrażają kiedy mięśnie odmawiają posłuszeństwa i ciężko jest złapać oddech. Dlatego niezmiernie istotne jest wsparcie. Z doświadczenia wiem, że wystarczy około miesiąca wytrwałości, żeby dana czynność weszła nam w nawyk i zaczęła sprawiać przyjemność. W każdej dyscyplinie jest filozofia, aby zacząć biegać nie wystarczy kupić sobie wygodne buty i wyjść z domu, bo po kilku minutach okaże się, że z kondycją jest kiepsko i nie chcesz już dalej biec. Siłownia to też nie samo podnoszenie ciężarów i tak jest z innymi sportami, ważna jest technika i intersywność dostosowana do aktualnej kondycji.

Chcesz zacząć "się odchudzać"? Najpierw zdecyduj się na wysiłek fizyczny i zmień nawyki żywieniowe. Doskonale wiesz, co jest niezdrowe i ci szkodzi. Chodzi tylko o silną wolę i wielką chcęć zmiany. Poczytaj, popytaj, zasięgnij rady specjalisty, zacznij działać i wytrwaj w tym miesiąc, a zobaczysz, że polubisz siebie w wersji fit i stanie się to już częścią twojego życia.

* Autor jest trenerem personalnym, prowadzi fanpage Art-trener.