05:07
29 lipiec 2021
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

W Cedrach Wielkich szykują się do Rowerowego Maja

Zamieszczono dnia pt., 2020-02-21 11:36

Miłośnicy rowerów, rolek i hulajnóg z Gminy Cedry Wielkie mogą już szykować sprzęt do kolejnej odsłony „Rowerowego maja”.

– W tegorocznej odsłonie „Rowerowego maja” weźmie udział ok. 300 uczestników z czterech szkół z terenu naszej gminy. Dzieci będą mogły dojeżdżać do szkół na rowerach, rolkach oraz hulajnogach. W tym roku będzie też możliwość – ze względów bezpieczeństwa – podwiezienie dziecka samochodem, by tylko ostatnie odcinki uczeń pokonał w wybrany przez siebie sposób – mówi nam Paulina Kiełczykowska, koordynator „Rowerowego maja” w gminie Cedry Wielkie.

„Rowerowy maj” jest największą kampanią w Polsce promującą zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych, grona nauczycielskiego oraz rodziców i opiekunów. Jest to też forma popularyzacji roweru jako środka transportu do szkoły, a przy okazji uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii.

– Zasady akcji są bardzo proste. Każdy przedszkolak czy uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach, otrzymuje naklejki do specjalnego dzienniczka oraz na wspólny plakat klasowy. Dla najaktywniejszych uczestników, klas i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody – zapowiada Paulina Kiełczykowska.

Dodajmy, że w roku ubiegłym uczniowie otrzymali bilety do kina, najlepsza klasa mogła pojechać na wycieczkę, a szkoła otrzymała w nagrodę rowerową wiatę.

Warto przy okazji powiedzieć, że majowa akacja doskonale wpisuje się w prowadzoną od kilku lat politykę rowerową gminy Cedry Wielkie.

– Na terenie naszej gminy już teraz mamy do dyspozycji kilkadziesiąt kilometrów tras rowerowych. Przypomnę, że pod koniec ubiegłego roku zakończyliśmy budowę naszego odcinka Wiślanej Trasy Rowerowej. W tym roku swój odcinek ma wybudować Gdańsk, więc będzie można na rowerze pojechać aż do Gdańska pod fontannę Neptuna. Należy jeszcze powiedzieć o kolejnych planowanych inwestycjach, dotyczących ścieżek rowerowych. Mam tu na myśli budowę tras do Stanisławowa oraz między Giemlicami, Długim Polem i Cedrami Wielkimi – mówi wójt Janusz Goliński.

info/www.cedry-wielkie.pl

foto/pixabay