06:02
23 luty 2020
niedziela

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Pierwszy elektryczny samochód w Gminie Pruszcz Gdański

Zamieszczono dnia wt., 2019-12-10 10:23

Można powiedzieć, że BARTOSZ ALEJSKI z Juszkowa to pionier elektromobilności w gminie Pruszcz Gdański.

Mieszkaniec kupił samochód z napędem elektrycznym i odebrał w naszym urzędzie specjalną naklejkę, dająca szereg przywilejów. Być może nie tylko jako pierwszy, ale też ostatni, gdyż z nowym rokiem mają pojawić się „zielone” tablice - mówią włodarze Gminy Pruszcz Gdański.

BMW i3s, jak zapewnia właściciel, nie odstaje osiągami od tradycyjnych aut tej marki. Nie jest jednak traktowane jako „pierwszy” samochód w rodzinie, a z uwagi na konieczność ładowania co ok. 250 pokonanych kilometrów, jako „drugi”, do jeżdżenia „po mieście”.
- Z tego samochodu korzysta głównie żona, która dziennie robi ponad 100 kilometrów po mieście, dojeżdżając do pracy w Gdyni i wożąc dzieci na różne zajęcia – opowiada pan Bartosz. – To nie tylko ekologiczny środek transportu, ale tez ekonomiczny, gdyż bezpłatnych stacji ładowania w Trójmieście nie brakuje. W naszej gminie taki punkt znajduje się w Straszynie.

Ładowanie trwa od 40 min do nawet 4 godzin, dlatego państwo Alejscy ładują elektryczne BMW także w garażu.
- Podłączamy na noc, gdyż dzięki taryfie nocnej mamy wtedy tańszy prąd – wyjaśnia mieszkaniec, który zainwestował ostatnio w fotowoltaikę i będzie miał ładowanie auta praktycznie za darmo.
- Interesują mnie nowinki technologiczne i wiem, że rząd szykuje dotacje do takich aut w wysokości 30 procent wartości. Dzięki temu z pewnością zyskają na popularności – uważa pan Bartosz, który bardzo sobie chwali zakup: - Mogę zapomnieć o wymianie oleju i innych kosztach związanych z tradycyjnymi silnikami.

Naklejka znakująca pojazd, którą Bartosz Alejski oficjalnie odebrał w urzędzie daje szereg przywilejów.
- Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych zapewnia, między innymi, zwolnienie z akcyzy, zwiększony odpis amortyzacyjny, darmowe parkowanie i możliwość korzystania z buspasów – wylicza Bogusława Ziemniewicz z Urzędu Gminy Pruszcz Gdański.

Pan Alejski jest prawdopodobnie nie tylko pierwszą osobą z gminy, która odebrała naklejkę, ale też ostatnią.
- Z tego co nam wiadomo, od nowego roku, zamiast naklejek, właściciele aut z napędem elektrycznym będą otrzymywali w starostwach powiatowych specjalne „zielone” tablice, dające takie same przywileje, ale jednak bardziej widoczne na drodze od naklejek – dodaje B. Ziemniewicz.

mat: Gm. Pruszcz Gdański