22:07
2 lipiec 2020
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Gmina Pruszcz Gdański: Będzie kwietnie! Będzie kolorowo!

Zamieszczono dnia czw., 2019-11-21 12:41

Każdego roku Urząd Gmiy Pruszcz Gdański upiększa gminę roślinami. Tej jesieni urzędnicy posadzili, w niektórych przypadkach wspólnie z mieszkańcami, prawie 200 drzew, ponad 500 krzewów i bylin, a także kilka tysięcy cebulek kwiatów.

Uzupełniono nasadzenia w parkach, na placach zabawach, rondach, przy parkingach i zbiornikach wodnych. Powstały również nowe skwerki: przy ul. Poprzecznej w Straszynie, gdzie mieszkańcy posadzili nad zbiornikiem wodnym robinie akacjowe i brzozy, a także w okolicy nowego budynku urzędu gminy, gdzie zasadzono klony, lipy, robinie akacjowe, jabłonie ozdobne, grusze drobnoowocowe, jarzęby pospolite oraz krzewy i byliny w postaci rozchodników, hortensji, kocimiętki, miskantów, berberysów i kosodrzewin, a ponadto cebulki hiacyntów i krokusów.

- Jeśli chodzi o drzewa to sadzimy głównie gatunki rodzime – mówi Anita Sąpór, inspektor ds. ochrony środowiska w Urzędzie Gminy Pruszcz Gdański. – Staramy się w ten sposób komponować nasadzenia, by były atrakcyjne przez cały rok. I tak, na przykład, przed nowym urzędem wiosną będą kwitnąć krokusy i hiacynty, w czerwcu pojawi się kocimiętka, latem zakwitną hortensje, jesienią nasze oko będą cieszyć rozchodniki i trawy, a na tle zimowego krajobrazu wyróżniać się będą pomarańczowo-czerwone gałązki lipy oraz czerwone jabłuszka na jabłoniach ozdobnych.

Rośliny pojawiły się także przy zbiorniku wodnym w Rekcinie.
- Niezagospodarowane do tej pory rabaty w Rekcinie ozdobiliśmy biało-różowymi różami okrywowymi, które kwitną nieprzerwanie od czerwca do października – kontynuuje A. Sąpór. – Postawiliśmy także na jeżówki purpurowe, które wabią pszczoły i motyle.

Na osiedlu Modrym w Straszynie mieszkańcy sami ochoczo sadzili jałowce płożące. 45 sztuk tych krzewów upiększyło rondo w pasie drogowym ul. Saturna.
- Jałowce po rozrośnięciu utworzą zimozielony szaroniebieski „dywan” – dodaje pracownica urzędu.

info/foto: Urząd Gminy Pruszcz Gdański