13:07
15 lipiec 2020
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Upał przynosi nowe zagrożenie - ostrzega IMGW

Zamieszczono dnia pon., 2019-06-24 23:18

W najbliższych dniach cała Polska będzie obszarem, gdzie indeks UV osiągnie poziom 7, czyli wysoki i oraz 8, opisywany jako bardzo wysoki. To oznacza, że u osób przebywających na słońcu dłużej niż 30 minut może wystąpić bardzo szybkie opalenie, a nawet oparzenie skóry.

"Noś okulary przeciwsłoneczne, używaj kremów z filtrem SPF 15 lub wyższym, ochraniaj ciało jasnymi ubraniami oraz nakryciami głowy. Ograniczaj czas przebywania na słońcu od 2-3 godzin przed i po górowaniu Słońca (w godzinach 11-16 w lecie).

Najwyższy, 9 poziom promieniowa UV, prognozowany jest na całym obszarze Tatr. IMGW przewiduje tam "bardzo wysokie zagrożenie podczas przebywania na słońcu". Maksimum promieniowania UV pojawi się w godzinach od 12 do 14. Dodajmy, że obok wysokiego promieniowania UV drugim zagrożeniem letniej i upalnej pogody jest udar cieplny.

Według prognoz do Polski będzie napływać coraz cieplejsze powietrze. W poniedziałek najwyższe temperatury (28-29 stopni C.) odczują mieszkańcy południowo-zachodniej Polski. We wtorek 25 czerwca na środkowym zachodzie temperatura osiągnie nawet 33-34 stopnie C.

Na środę eksperci zapowiadają kulminację nadchodzącej fali gorąca. 30-stopniowy upał pojawi się na Kaszubach, Mazowszu i Górnym Śląsku. Jednocześnie w zachodniej Polsce ma zrobić się jeszcze bardziej gorąco, nawet 35 - 36 stopni C. na Ziemi Lubuskiej. Eksperci spodziewają się, że pod względem średnich temperatur czerwiec 2019 przejdzie do historii jako najbardziej gorący ze wszystkich czerwców i to od 1811 roku.

red. / mat: IMGW