09:06
27 czerwiec 2019
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Porsche Cayenne Coupe. Premiera nowego modelu

Zamieszczono dnia ndz., 2019-03-24 09:58

Porsche Cayenne Coupe debiutuje jako bardziej sportowa wersja znanego od 17 lat SUV-a Cayenne.

Trzecia generacja Porsche Cayenne przynosi niemałą rewolucję w gamie marki, podobnie jak rewolucyjna była prezentacja pierwszego w historii SUV-a Porche 17 lat temu. Debiut Cayenne w 2002 roku był co prawda wydarzeniem o znacznie większym znaczeniu, niemniej jednak dopiero trzecia generacja modelu doczekała się dodatkowej wersji nadwozia.

Porsche Cayenne Coupe – sportowy SUV

Pojawienie się Porsche Cayenne w wersji Coupe było koniecznością, wymuszoną rynkowymi trendami. W tych czasach brak SUV-a coupe, czyli bardziej dynamicznie stylizowanego, z nisko opadającą linią dachu, jest marketingowym strzałem w stopę. A na to Porsche nie mogło sobie pozwolić.

Cayenne od kilkunastu lat napędza sprzedaż marki, choć początkowo większość opinii publicznej łapała się za głowę. No bo przecież Porsche to 911, a nie SUV. Potem podobnie reagowano na pierwszy silnik Diesla w Porsche Cayenne. A dziś? Bez Cayenne nie byłoby Porsche w tej kondycji, co obecnie.

Różnice pomiędzy Porsche Cayenne i Cayenne Coupe skupiają się na tylnej części. Linia dachu opada nisko już od wysokości słupka B, przechodząc płynnie w klapę bagażnika. Nieco węższa niż w Cayenne jest przednia szyba i słupki A, natomiast tylne drzwi i nadkola poszerzają auto o 18 mm, dodając mu bardziej dynamicznego wyglądu.

 

Ciekawie prezentuje się też przetłoczenie na dachu, przypominające nieco to z Porsche 911 GT3 RS. Dodajmy w tym miejscu, że standardowo dach Cayenne Coupe jest panoramiczny, a opcjonalnie zamówić można panele z włókna węglowego zamiast szyb.

Karbonowy dach dostępny jest w jednym z trzech pakietów zmniejszających masę auta. Wśród opcji znajdziemy tu także lżejsze 22-calowe obręcze GT Design a także elementy wnętrza z alcantary i karbonu.

mat. prasowy + zdj.