20:05
25 maj 2019
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Wybory w Gdańsku 3 marca niezagrożone

Zamieszczono dnia wt., 2019-02-19 07:32

W ostatnim dniu zgłaszania kandydatur do obwodowych komisji wyborczych, czyli 15 lutego, już przed południem wiadomo było, że “wybory są uratowane”.

- Wszystko wskazuje na to, że wszystkie obwodowe komisje wyborcze w Gdańsku będą powołane - mówi Mirosława Torłop, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku. - Kandydatów do obsady komisji zgłoszonych przez komitety wyborcze było zbyt mało, ale komisarz wyborczy sięgnął po kandydatury spośród wyborców indywidualnych, a tych zgłosiło się tylu, że wystarczy na minimalną obsadę obowodowych komisji: w każdej potrzebne są dwa składy przynajmniej pięcioosobowe. Widać wielkie poruszenie mieszkańców w ostatnich dniach, wciąż zgłaszają się do pracy w komisjach.  

Komisarz Wyborczy w Gdańsku, Marek Jasiński musi ogłosić składy OKW w Gdańsku jeszcze dziś, 15 lutego. Z uwagi na trwającą weryfikację kandydatów będzie opublikowana wieczorem - na stronie Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Gdańsku.

 

W niedzielę, 3 marca, odbędą się przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska. Do wyborów stanęło troje kandydatów: Aleksandra Dulkiewicz, Marek Skiba i Grzegorz Braun. Tego dnia na terenie całego Gdańska otwartych zostanie 196 lokali wyborczych. We wszystkich trzeba powołać komisje obwodowe, w których minimalny skład powinien wynieść pięć osób. W każdym lokalu trzeba powołać dwie komisje: na dzienną oraz nocną zmianę.

Dotychczas chęć pracy w komisjach zgłosiło około 800 osób. Potrzebnych jest natomiast blisko 2 tys. osób.

Wszyscy chętni powinni zgłaszać się do Nowego Ratusza (dawny Żak), przy ul. Wały Jagiellońskie 1, do pokoju 111. Dzisiaj (środa), do godz. 16, w czwartek w godz. 8-16, a w piątek w godz. 8-15. Zgłosić należy się osobiście, ponieważ wypełnić trzeba odpowiednie formularze i podpisać zgodę.

Członkiem komisji może być mieszkaniec województwa pomorskiego, niekoniecznie Gdańska. Zameldowany na stałe, pełnoletni, niekarany i niespokrewniony z kandydatami na urząd Prezydenta Gdańska.

mat: Miasto Gdańsk, zdj. arch Miasta Gdańsk