18:04
19 kwiecień 2019
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Żegnamy Fiata Punto, już nie wróci... do 25 sierpnia jest na wyprzedaży!

Zamieszczono dnia pon., 2018-08-13 22:40

Fiat Punto – w czasach świetności był hitem włoskiej marki, należał do czołówki najpopularniejszych aut w Europie i na polskim rynku. Teraz odjeżdża do muzeum. Jak się dowiedzieliśmy nie można go już zamawiać, a produkcja właśnie się kończy. Co kierowcy dostaną w zamian? Przesiądą się do nowego Tipo czy 500X?

Fiat Punto przechodzi do historii motoryzacji. Koncern Fiat Chrysler Automobiles zdecydował o zakończeniu produkcji i nie ma już możliwości zamówienia tego auta. Włosi wykluczają też plany wprowadzenia następcy. Powody? Fiat ma w ofercie Tipo, które kosztuje podobnie do Punto, a jest nowszą, przestronniejszą i lepiej wyposażoną konstrukcją. Kolejna sprawa to zmiana upodobań. Kierowcy nie chcą więcej zwykłych aut miejskich, wolą poręczniejsze crossovery – dla nich Fiat oferuje model 500X.

Największym powodzeniem cieszyła się pierwsza generacja Punto, produkowana w latach 1993-1999, która powstawała w trzech włoskich fabrykach oraz w Tychach. W tamtych czasach samochód przyciągał pięknym i funkcjonalnym nadwoziem. Łącznie wyprodukowano przeszło 3,40 mln sztuk następcy Fiata Uno. Wraz z premierą trzeciej generacji firma zdecydowała się na nową nazwę Punto Evo (w 2009 roku po raz pierwszy w historii koncern samochodowy zorganizował premierę auta na okręcie marynarki wojennej). Po dwóch latach na klapę powróciła nazwa Punto. Łącznie w ciągu 25 lat wyprodukowano niemal 9 mln egzemplarzy tego auta.

Jeśli jednak ktoś uparcie myśli o Punto, to może spróbować upolować ten samochód w trwającej do 25 sierpnia wyprzedaży. Na placach u dilerów zdarzają się pojedyncze sztuki za ok. 40 tys. zł.

Z drugiej strony po przejrzeniu na chłodno ogólnopolskiej oferty korzystniejszym wyborem wydaje się Fiat Tipo, który obecnie dzięki promocji jest tańszy do 10 tys. zł.

mat: Fiat, zdj. Fiat