22:07
17 lipiec 2019
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Szwedzka doskonałość: Volvo V60 z Drywa Gdańsk

Zamieszczono dnia ndz., 2018-07-22 17:15

Do Szwedzkich samochodów przekonywać mnie nie trzeba - od lat jeżdzę Saab'em i wierzę bardzo w Skandynawski klimat i auta. Saaba niestety nie ma, ale w Gdańskim salonie Volvo - Drywa pojawiła się nowa 60-tka w wersji kombi czyli "V".

Nowa 60-tka wygląda na żywo równie dobrze, co na zdjęciach, które wcześniej dostarczył Nam producent. Mocny, charyzmatyczny front z charakterystycznymi reflektorami, długa maska - przypomina mi to dziub pięknego jachtu. Koła przesunięte jak najbliżej krawędzi, nieprzesadne, ale wystarczające przetłoczenia i elegancko ścięty tył, zakończony równie rozpoznawalnymi co przednie światłami. Nowa szkoła stylistyczna Volvo, którą znamy m.in. z serii 90 broni się dzielnie sama i robi to świetnie.

 

 

Wnętrze - sterylnie piękne, harmonijnne i wypełnione spokojem. Zakochałem się! To miejsce kierowcy - niczego bardziej nie pożądałem tak dawno, w nowym samochodzie. 

Niemal jak w serii 90 możemy się poczuć na pokładzie 60-tki, patrząc na pozostałe powieszchnie kabiny i opcje dodatkowe. Potrzebujesz chociażby ultrawygodnych foteli z masażem, ale nie chcesz kupować 5-metrowego V90? V60 wystarczy.

 

 

Nowe Volvo V60 korzysta z tej samej płyty podłogowej SPA, na której osadzono obsypane nagrodami wcześniejsze modele koncernu: XC60 oraz XC90. To właśnie te dwa modele przyczyniły się do pobicia rekordów sprzedaży podczas kilku ostatnich lat.

Nowe Volvo V60 2018 będzie o ponad 12 cm dłuższe od dotychczasowego modelu. Będzie mierzyć 476, 1 cm. O 10 cm urośnie rozstaw osi (do 287,1 cm). Wysokość samochodu wyniesie 143 cm, a szerokość z lusterkami – 204 cm. To oznacza, że samochód będzie o 5 cm węższy i niższy od poprzednika.

 

 

W kabinie zwiększono przestrzeń na nogi pasażerów przednich siedzeń i tylnej kanapy. Konstruktorzy przyłożyli się też do pojemności bagażnika, która wynosi 530 litrów. W porównaniu do poprzedniej generacji V60, przybyło 100 litrów na bagaże. Pojemność bagażnika jest mierzona do linii okien. Przy załadunku bardziej foremnych przedmiotów nowe V60 zyska jeszcze mocniej. Tylna część nadwozia nie została tak mocno ścięta jak w poprzedniku. Bagażnik jest foremny i przestrzenny.

 

 

Volvo V60 otrzymało wszystkie systemy bezpieczeństwa znane z takich modeli jak XC60, czy XC90. Wiele zaawansowanych funkcji podnoszących bezpieczeństwo i wspomagających kierowcę, będzie oferowanych jako wyposażenie standardowe. Szwedzi zapowiedzieli, że będzie to jeden z najbezpieczniejszych samochodów na świecie. Jest!

Jest też mocny wybór jednostek pod maską, idą zgodnie z "duchem czasu". W V60 znajdą się dwie hybrydy typu plug-in bazujące na turbodoładowanych silnikach benzynowych. Będą to wersje T6 Twin Engine AWD 340 KM oraz T8 Twin Engine AWD 390 KM. Ofertę uzupełnią dwie wersje benzynowe T5 (254 KM) i T6 (310 KM) oraz dwa Diesle – D3 150 KM i D4 190 KM. Auto zaprezentował salon Volvo Drywa z Gdańska.

Autor i zdjęcia: Bartłomiej Chruściński