19:05
21 maj 2019
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Gmina Kolbudy Gminą na 5!

Zamieszczono dnia pt., 2018-05-25 11:26

Przedstawiciele kilkudziesięciu samorządów z terenu całej Polski spotkali się w czwartek 24 maja w stolicy na uroczystej Gali podsumowującej tegoroczny prestiżowy ranking opracowany przez studentów i kadrę akademicką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. W gronie 50 laureatów uhonorowanych tytułem „Gmina na 5!” znalazła się również Gmina Kolbudy. Dyplom z rąk władz renomowanej uczelni odebrał wicewójt Marek Goliński.

Spośród blisko 2 500 polskich gmin ocenie poddano 675 jednostek samorządu terytorialnego. Do badania realizowanego przez studentów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zakwalifikowano gminy o najwyższych klasach potencjalnej atrakcyjności inwestycyjnej.

Z naszego województwa ocenie poddano 35 gmin. W gronie pomorskich laureatów, uhonorowanych dyplomami „Gmina na 5!” - oprócz Kolbud - znalazły się: Gdańsk, Gdynia, Tczew, Człuchów, Lębork i Chojnice.

- Była to bardzo miła uroczystość - mówi wicewójt Marek Goliński. - W spotkaniu z przedstawicielami samorządów, którzy przyjechali do stolicy z całej Polski, uczestniczył Rektor tej najstarszej i najlepszej w Polsce uczelni ekonomicznej, prof. Marek Rocki. Tytuł „Gmina na 5!” to wielkie wyróżnienie dla naszego samorządu. Pamiętajmy, że w Polsce mamy niemal 2 500 gmin. Dyplomy „Gmina na 5!” odebrało zaledwie około 50 samorządów. Spośród 123 gmin Pomorza laureatami zostało jedynie siedem, a Gmina Kolbudy została wyróżniona jako jedyna gmina wiejska z naszego województwa.

Na czym polega ocena gmin? Studenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie „biorą pod lupę” komunikację jednostronną, tj. przekazywanie informacji poprzez oficjalne portale internetowe badanych jednostek, jak również komunikację dwustronną, z wykorzystaniem poczty elektronicznej. Tę drugą testuje „tajemniczy klient”, który przesyła do urzędu swoje zapytanie. Ocenie poddawana jest m.in. jakość odpowiedzi, a także czas w jakim została udzielona.

- Już samo znalezienie się w gronie ocenianych to duże wyróżnienie dla gminy – mówi wójt Leszek Grombala. – Otrzymanie tytułu „Gmina na 5!” to dowód na to, że jesteśmy otwarci na rozwój przedsiębiorczości i na potencjalnych inwestorów. Badanie przeprowadzane jest przez renomowaną, publiczną uczelnię. To obiektywny i rzetelnie opracowywany ranking. Przyznanie tytułu „Gmina na 5!” i zaproszenie do udziału w finałowej gali, która odbędzie się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, to wielka nobilitacja dla naszego samorządu. Jest to też kolejna w ostatnich tygodniach prestiżowa nagroda przyznana naszemu urzędowi. Przypomnę, że nie tak dawno miałem zaszczyt odebrać wyróżnienie w konkursie o Pomorską Nagrodę Jakości.  

Ranking Gmin, jak przekonują organizatorzy, ma na celu wyłonienie samorządów charakteryzujących się ponadprzeciętną jakością obsługi interesantów.

info/foto: www.kolbudy.pl

K.