18:04
15 kwiecień 2021
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Trzej Muszkieterowie pruszczańskiego żużla

Zamieszczono dnia pt., 2016-10-07 08:59
Paweł Tyburski (14 lat) Bartek Tyburski (11 lat) i Jakub Staszewski (12 lat) – mieszkający w Pruszczu Gdańskim trzej młodociani muszkieterowie polskiego miniżużla, zdobyli Mistrzostwo Polski w parach i drużynowo II Wicemistrzostwo Polski. Dodatkowo Paweł Tyburski wywalczył indywidualny tytuł Wicemistrzowski
Miniżużel to po w największym skrócie żużel dla juniorów. Poza nieco mniejszymi pojemnościami i rozmiarami maszyn wszystko tu jest takie same jak w dorosłym żużlu. 
- Miniżużel jest przedsionkiem do kariery w dorosłych zawodach żużlowych. W Polsce startuje nieco ponad 20 zawodników – mówi Paweł Tyburski. – Nigdzie w Polsce nie ma tak silnej reprezentacji jednego, nawet większego miasta, jak w Pruszczu Gdańskim. Tu jest nas aż trzech.
Paweł i Jakub zarazili się żużlem podczas wizyt na meczach GKŻ Wybrzeże, gdzie dziś trenują. Najmłodszy Bartek miał z kolei dosyć podglądania z trybun swojego starszego brata i w wieku sześciu lat sam wsiadł na motocykl. 
Obecny sezon jest drugim z kolei, w którym młodzi żużlowcy odnosili znaczące sukcesy. Ubiegły także przyniósł dwa tytuły Mistrza Polski. Kuba, Bartek i Paweł śmiało parzą w przyszłość widząc się już w dorosłej lidze żużlowej. Poza szkołą, prawie całym ich światem jest bowiem jazda na sportowych motocyklach.