01:04
26 kwiecień 2024
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Edukacja wsparciem w walce z nadwagą i otyłością

Zamieszczono dnia śr., 2012-07-25 22:23

Instytut Żywności i Żywienia im. prof. dr Aleksandra Szczygła w Warszawie rozpoczyna realizację największego w Polsce projektu edukacyjnego „Zapobieganie nadwadze, otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej”. Projekt finansowany jest w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Jego całkowity koszt wyniesie 4.500.000 CHF (ponad 16 mln zł). Realizacja projektu zakończy się w 2016 roku.

Badania przeprowadzone w ostatnich latach w Polsce są alarmujące. Wynika z nich, że już co drugi mężczyzna i co druga kobieta mają nadwagę lub otyłość, a co piąta osoba jest otyła. Szybkie tempo wzrostu występowania tego zjawiska zagraża zwiększeniem częstości występowania schorzeń towarzyszących otyłości i pogorszeniem stanu zdrowia Polaków.
W licznych badaniach naukowych wykazano, że otyłość zwiększa ryzyko rozwoju wielu przewlekłych chorób niezakaźnych. Przede wszystkim kojarzy się z występowaniem cukrzycy typu 2, choroby niedokrwiennej serca, nadciśnieniem tętniczym krwi, kamicą pęcherzyka żółciowego, chorobami układu kostno-stawowego, a także szeregiem innych schorzeń. Dodatkowo problem pogłębia niska aktywność fizyczna Polaków. Szacuje się, że tylko około 30% dzieci i młodzieży oraz zaledwie 10% dorosłych uprawia intensywniejsze formy ruchu. Podstawową przyczyną takiego stanu rzeczy jest niska świadomość w zakresie potrzeb uprawiania aktywności fizycznej.

Dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia prof. dr hab. med. Mirosław Jarosz, podkreśla znaczenie codziennych właściwych wyborów dotyczących produktów spożywczych. „Nadwaga oraz otyłość to najgroźniejsze zagrożenia zdrowotne i cywilizacyjne w XXI wieku. Rozpoczynamy ogólnopolski program edukacyjny, dzięki któremu podniesiemy świadomość Polaków w zakresie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej. Nasze działania zostaną skierowane do najbardziej wrażliwych grup ludności: kobiet ciężarnych i karmiących, dzieci oraz młodzieży, a także dorosłych, ze szczególnym uwzględnieniem osób z nadmierną masą ciała”. Dlatego też dodatkowo adresatami będą wszyscy konsumenci i producenci żywności.

Projekt został podzielony na cztery główne zadania skierowane do różnych grup odbiorców. Jego główne cele są ukierunkowane na:
- edukację w zakresie prawidłowego żywienia wśród kobiet w ciąży i matek karmiących, a także w aspekcie kształtowania racjonalnych nawyków żywieniowych całej rodziny. W trakcie trwania projektu żywieniową promocją zdrowia zostanie objętych ok. 28.000 kobiet ciężarnych;
- kształtowanie nawyków prawidłowego żywienia i zwyczajów uprawiania aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Projekt obejmie 1 600 przedszkoli i szkół;
- wdrażanie zasad racjonalnego stylu życia wśród osób z nadwagą i otyłością. W ramach projektu około 1.600 osób z nadwagą i otyłością zostanie objętych 12-tygodniowymi programami interwencyjnymi;
- podnoszenie świadomości konsumentów o składzie i wartości odżywczej produktów żywnościowych. Pomoc w dokonywaniu właściwych wyborów. Projekt obejmuje zajęcia praktyczne prowadzone w supermarketach.

Realizację zadań merytorycznych wspomogą działania informacyjno-promujące m.in. ogólnopolskie kampanie propagujące zdrowy styl życia, przede wszystkim w aspekcie zapobiegania i walce z otyłością. Inauguracja projektu odbędzie się 12 czerwca 2012 roku Warszawie. Po raz pierwszy publicznie na konferencji poświęconej Szwajcarsko-Polskiemu Programowi Współpracy przedstawione zostaną szczegółowo zadania i planowany sposób realizacji tego projektu.
Projekt finansowany jest ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy w wysokości 4 500 000 CHF (ponad 16 mln zł). Wkład krajowy w wysokości 15% zapewniają środki z budżetu Ministra Zdrowia. Instytucją realizującą jest Instytut Żywności i Żywienia, przy współpracy partnerów: Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” i Polskiego Towarzystwa Dietetyki.

Informacje dodatkowe:
Dodatkowe informacje na temat projektu dostępne są na:
www.izz.waw.pl
www.zachowajrownowage.pl
www.programszwajcarski.gov.pl