12:03
28 marzec 2024
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Polacy w pracy biurowej

Zamieszczono dnia śr., 2012-07-25 22:13

Ponad połowa pracowników polskich biur ma nieprawidłowo ustawiony monitor. Komfort pracy na komputerze to nie tylko kwestia sprzętu dobrej jakości. Nawet najlepsze urządzenia źle ustawione wymuszają nienaturalne pozycje i nadmierne obciążenie ciała pracownika. Jednym z podstawowych elementów ergonomicznego stanowiska pracy jest ustawienie monitora oraz klawiatury we właściwej pozycji. Ponad połowa polskich pracowników pracuje przy nieprawidłowo ustawionym monitorze.

Co oznacza nieprawidłowo ustawiony monitor? To taki, który znajduje się powyżej linii wzroku lub również pod kątem z prawej lub lewej strony. Alarmujący jest fakt, iż odsetek ten wzrósł o 2% w stosunku do zeszłorocznych badań. Liczba biurek z monitorem, znajdującym się na odległość wyciągniętej ręki, zgodnie z wymogami ergonomii, z roku na rok maleje. Ponadto, najrzadziej te zasady są stosowane w firmach z polskim kapitałem, a najczęściej wymogi spełniają przedsiębiorcy zagraniczni i osoby samozatrudniające się.
Oprócz monitora, również umiejscowienie klawiatury wpływa na ergonomię pracy.
Ta kwestia ulega poprawie, ale wciąż 22% badanych pracowników ustawia klawiaturę nieprawidłowo, czyli pod kątem. Co więcej, ponad 1/3 respondentów (37%) ustawia ją na niewłaściwej wysokości, powyżej poziomu łokcia – to zaledwie 7% spadek w porównaniu
z poprzednim badaniem. Jedynie 1/5 trzyma nadgarstki prawidłowo – oparte na podstawce.
Aż 80% ankietowanych w czasie pracy przy komputerze opiera nadgarstki o krawędź biurka lub trzyma zawieszone w powietrzu.
Niekorzystne warunki pracy to powszechny problem w polskich biurach. Tak wynika
z raportów badań „Ergonomia zmieniającego się miejsca pracy w Polsce” oraz „Polacy
w pracy biurowej”, przeprowadzonych ma zlecenie marki Fellowes w 2011 roku. Z roku na rok rośnie odsetek osób skarżących się na dolegliwości spowodowane niewłaściwym środowiskiem pracy.
W ciągu ostatnich trzech lat różnego rodzaju bóle i schorzenia, wynikające z pracy przy komputerze, stały się codziennością aż 89% polskich pracowników. Niewłaściwe warunki pracy biurowej oddziałują między innymi negatywnie na wzrok, wywołują zaburzenia ostrości widzenia oraz suchość i pieczenie pod powiekami. Około 1/3 badanych w ramach Ergotestu 2012 wskazała, że odczuwa te dolegliwości często. Praca przy komputerze nie pozostaje bez wpływu na układ szkieletowo-mięśniowy. Pozornie błahe codzienne kłopoty z szyją i barkami, rękami, nogami oraz plecami, prowadzą w długiej perspektywie do stanów zwyrodnieniowych tych okolic. Bóle pleców i karku zawsze lub często odczuwa ponad połowa (52%) ankietowanych. Tyle samo odczuwa z różnym natężeniem bóle ramion. Co więcej, aż 62% respondentów skarży się na dolegliwości nadgarstków. Drętwienie i mrowienie palców spotyka 46% pracowników, a całych kończynach górnych nie wiele mniej – 40%. Równie źle sytuacja wygląda w przypadku kończyn dolnych. 52% badanych odczuwa mrowienie w stopach, aż 62% drętwieją łydki, a z opuchlizną musi się zmagać 43%.
Te dane są alarmujące, szczególnie w obliczu tego, że aż 98% wszystkich ankietowanych w ramach Ergotestu 2012, pracuje w nieodpowiednich warunkach, które tylko częściowo lub w ogóle nie spełniają wymogów ergonomii. Tym samym niemalże każdy pracownik biurowy jest narażony na wymienione powyżej dolegliwości, które przy dłuższym odczuwaniu mogą skutkować poważnymi schorzeniami wymagającymi leczenia i rehabilitacji. Skala problemu jest ogromna, pomimo wymogów stawianych przez prawo. Zgodnie z rozporządzeniami Ministra Pracy i Polityki Socjalnej prawidłowa organizacja i wyposażenie stanowiska pracy należą do obowiązków każdego pracodawcy.
Koszty związane z brakiem odpowiedniej organizacji pracy i wykonywania zadań są bardzo wysokie. Z powodu chorób zawodowych lub wypadków przy pracy traconych jest minimum 30 dni, co oznacza, że pracodawca musi ponieść dodatkowe koszty związane z jednomiesięcznym wynagrodzeniem pracownika. Biorąc pod uwagę tylko przeciętne wynagrodzenie jest to kwota prawie 3800 PLN – podkreśla dr Piotr Wachowiak, Katedra Zarządzania w Gospodarce, Szkoła Główna Handlowa.
Dane z raportów pokazują jak bardzo kwestia właściwego środowiska pracy w biurze
jest tematem lekceważonym w Polsce. Zarówno pracownik, jak i firma są narażeni na straty. Pozornie małoznaczący fakt wiercenia się dotyczy aż 94% pracowników, którzy spędzają zmianie pozycji i aranżacji miejsca 36,1 minuty każdego dnia. W skali tygodnia to 3 godziny,
w miesiącu – 12, a w roku aż 156,4 godziny bezproduktywnego czasu spędzonego w pracy – oblicza Jacek Świgost, Marketing Manager firmy Fellowes.
W trudnej sytuacji są również pracownicy, deklarujący stosowanie się do zasad ergonomii. 53% badanych przyznało, że stosuje prowizoryczne i samodzielnie stworzone rozwiązania podnoszące ich komfort pracy. Ponad 2/3 profesjonalnych produktów ergonomicznych stanowi własność pracowników. 50% respondentów, którzy we własnym zakresie podejmują działania w kierunku poprawy ergonomii ich stanowiska pracy, przyznaje, że decydują się na ten krok, ponieważ firma nie płaci za tego typu produktu lub budżet jest niewystarczający.

• 89% pracowników cierpi na dolegliwości wynikające bezpośrednio z pracy przy komputerze.
• Polacy to najbardziej wiercący się pracownicy w Europie. Zmieniamy aranżację miejsca pracy 36,1 minuty dziennie
• 42%pracowników w Polsce to nomadzi -nie posiadają własnych biurek/stanowiska pracy.
• 53% polskich pracowników własnoręcznie próbuje poprawić komfort pracy (poduszki, masażer, szyna)