07:03
29 marzec 2024
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Laboratoria mediów

Zamieszczono dnia śr., 2012-07-25 22:05

"Laboratoria mediów. Dyskusja o edukacji medialnej" odbędzie się w czwartek 31 maja o godz. 15.00 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego (ul. Bażyńskiego 4, sala A 203). W spotkaniu udział wezmą, zaangażowani w realizację Edulabu, Anna Miler, Grzegorz D. Stunża, Marcin Wilkowski oraz dr Grażyna Penkowska - kierownik Pracowni Edukacji Medialnej w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Dyskusję poprowadzi socjolog Krzysztof Stachura.

Uczestnicy i uczestniczki będą rozmawiać między innymi o dobrych praktykach w edukacji medialnej dzieci i młodzieży, roli Medialabów w edukacji, e-learningu oraz zwrocie cyfrowym w edukacji historycznej. Dyskusja jest częścią programu Tygodnia Akademii Orange, w czasie którego w całej Polsce odbywają się wydarzenia kulturalnej podsumowujące projekty realizowane w ramach akademii.
Informacje o uczestnikach i uczestniczkach dyskusji:

Anna Miler - kulturoznawczyni, animatorka kultury zainteresowana edukacją medialną, związana ze Stowarzyszeniem Arteria, pracuje w Projektorni Gdańskim Archipelagu Kultury. Edukatorka o prawach człowieka Amnesty International, prowadzi zajęcia filmowe w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Współtwórczyni pomorskiego projektu herstorycznego Metropolitanka. W 2011 roku koordynowała projekt "Klisze i piksele. Edukacja wizualna" realizowany w ramach Akademii Orange. Zaangażowana w realizację projektu "Edulab - laboratorium lokalnych zastosowań mediów."

dr Grażyna Penkowska - pedagog mediów, kierownik Pracowni Edukacji Medialnej w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się szeroko pojętą tematyką edukacji informatycznej i medialnej, a szczególnie e-learningiem. Poszukując optymalnych metod kształcenia i samokształcenia w dobie mediów cyfrowych, koncentruje się na społecznych, cywilizacyjnych, kulturowych i edukacyjnych konsekwencjach rozwoju mediów.

Krzysztof Stachura - socjolog i badacz społeczny. Pracuje w Zakładzie Socjologii Kultury w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa UG. Prezes Fundacji Ośrodek Badań i Analiz Społecznych. Pisze doktorat o towarzyskości jako nowej formie uspołecznienia na Wydziale Humanistycznym UMK w Toruniu. Do jego głównych zainteresowań badawczych należą metodologia badań społecznych, socjologia mediów oraz antropologia nowych technologii.

Grzegorz D. Stunża - pedagog społeczny, pedagog mediów o zacięciu popkulturoznawczym. Asystent w Pracowni Edukacji Medialnej w Zakładzie Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych Uniwersytetu Gdańskiego. Pomysłodawca i szef projektu Edukator Medialny. Członek zespołu ekspertów projektu Cyfrowa Przyszłość, który przygotował raport "Edukacja medialna i informacyjna - raport otwarcia". W 2011 roku prowadził warsztaty "Digitalizacja lokalnego dziedzictwa - projekt jeden dzień" w ramach Obozu Kultury 2.0 – Medialab Lublin. Zaangażowany w przygotowanie i realizację projektu "Edulab - laboratorium lokalnych zastosowań mediów."

Marcin Wilkowski - założyciel i redaktor naczelny projektu Historia i Media, absolwent Instytutu Historii na Uniwersytecie Gdańskim, koordynator projektów internetowych Ośrodka KARTA, uczestnik Interdyscyplinarnego Programu Doktorskiego Collegium Civitas. W 2011 roku prowadził warsztaty "Digitalizacja lokalnego dziedzictwa - projekt jeden dzień" w ramach Obozu Kultury 2.0 – Medialab Lublin. Zaangażowany w realizację projektu "Edulab - laboratorium lokalnych zastosowań mediów."