12:04
19 kwiecień 2024
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

OCENA OBSZAROWA JAKOŚCI WODY DLA POWIATU GDAŃSKIEGO 2011

Zamieszczono dnia śr., 2012-07-25 20:19

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pruszczu Gdańskim podsumowując miniony rok wydaje ocenę obszarową jakości wody z wodociągów zbiorowego zaopatrzenia w wodę znajdujących się na terenie powiatu gdańskiego. Celem niniejszej oceny jest poinformowanie jednostek samorządu terytorialnego o jakości wody do spożycia, a w konsekwencji zwrócenie uwagi na aktualne problemy wynikające z prowadzonych postępowań administracyjnych.

Na obszarze objętym nadzorem przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Pruszczu Gdańskim znajdują się 53 wodociągi objęte monitoringiem w myśl Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (Dz. U. Z 2006 r. Nr 123, poz. 858), 2 stacje uzdatniania wody zaopatrujące głównie miasto Gdańsk (Straszyn oraz Pręgowo), 1 sieć wodociągowa (Wiślinka gm. Pruszcz Gdański) oraz 14 ujęć wody, które stanowią wodociągi lokalne, zakładowe, ośrodków wczasowych i inne. Spośród 53 wodociągów 8 objętych jest postępowaniem administracyjnym w sprawie doprowadzenia jakości wody do obowiązujących norm pod względem parametrów fizyko- chemicznych.

Ogólna liczba ludności zaopatrywanej z wodociągów zbiorowego zaopatrzenia w wodę wynosi 82 735, z czego 11 141 osób zaopatrywanych jest w wodę nieodpowiadającą wymaganiom Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007 r. o jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
Wyniki badań próbek wody do spożycia z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w wodę w m.Pruszcz Gdański eksploatowanego przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji „WiK” Sp. z o. o. oraz dwóch ujęć tj.: w m. Straszyn gm. Pruszcz Gdański i Pręgowo gm. Kolbudy eksploatowane przez Saur Neptun Gdańsk S.A. raportowane są do Unii Europejskiej.

Poniżej przedstawiono szczegółową charakterystykę poszczególnych gmin z uwzględnieniem wodociągów.
Miasto Pruszcz Gdański
Na terenie miasta znajduje się 1 wodociąg zbiorowego zaopatrzenia w wodę oparty na trzech ujęciach K1, K2, K3. Niniejszy wodociąg zaopatruje w wodę 26050 mieszkańców. PPIS w Pruszczu Gdańskim na podstawie badań pobranych próbek wody stwierdził przydatność wody do spożycia.

Gmina Wiejska Pruszcz Gdański
Na terenie gminy wiejskiej Pruszcz Gdański znajduje się 7 wodociągów zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz 1 sieć wodociągowa - Wiślinka. Ogólna liczba ludności zaopatrywanej z wymienionych niżej wodociągów to 15877 osób z czego 922 osoby pobierają wodę z sieci wodociągowej w m. Wiślinka. Ponadto 2 wodociągi od roku 2010 (Arciszewo – ponadnormatywna zawartość manganu, Łęgowo - ponadnormatywna zawartość jonu amonowego) objęte są decyzją zarządzającą. W związku z tym 5753 osoby zaopatrywane są w wodę, która otrzymała ocenę warunkowej przydatności wody do spożycia. Natomiast w wodzie podawanej z sieci wodociągowej w m. Wiślinka pochodzącej z ujęcia Oczyszczalnia Wschód należącego do Saur Neptun Gdańsk S.A. stwierdzono ponadnormatywną zawartość azotynów. W związku z tym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Pruszczu Gdańskim przyznał pierwszą zgodę na odstępstwo od dopuszczalnej zawartości azotynów (0.50 mg/l) w wodzie przeznaczonej do spożycia. W okresie obowiązywania odstępstwa dopuszcza się maksymalną zawartość azotynów nie przekraczającą 1 mg/l.

Gmina Suchy Dąb
Na terenie gminy Suchy Dąb znajdują się 2 wodociągi zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Ogólna liczba ludności zaopatrywanej z tych wodociągów to 3900 osób. Jakość wody z wodociągów spełnia wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. nr 61 poz.417 z późn. zm.).

Gmina Kolbudy
Na terenie gminy Kolbudy znajduje się 9 wodociągów zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Ogólna liczba ludności zaopatrywanej z tych wodociągów to 8566 osoby. Jakość wody z wodociągów spełnia wymagania określone obowiązującymi przepisami.

Gmina Cedry Wielkie
Na terenie gminy Cedry Wielkie znajduje się 5 wodociągów zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Ogólna liczba ludności zaopatrywanej z tych wodociągów to 6201 osób. Cztery wodociągi zbiorowego zaopatrzenia w wodę (Błotnik, Wocławy, Koszwały Zakład Rolny, Trutnowy II) objęte są decyzjami zarządzającymi, ponadto dla dwóch wodociągów (Koszwały Zakład Rolny i Trutnowy II) Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gdańsku wydał drugą decyzję na odstępstwo ze względu na występujące przekroczenia zawartości fluorków w wodzie (Koszwały Zakład Rolny – 1,8 mg/l, Trutowy II – 4,0mg/l). Najwyższe dopuszczalne stężenie dla fluorków wynosi 1,5 mg/l. W związku z tym 4670 osób zaopatrywanych jest w wodę, która otrzymała ocenę warunkową przydatności do spożycia.

Gmina Pszczółki
Na terenie gminy Pszczółki znajdują się 4 wodociągi zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Ogólna liczba ludności zaopatrywanej z tych wodociągów to 7428 osób. Wodociąg zbiorowego zaopatrzenia w wodę w m. Różyny Kolonia oraz wodociąg w m. Żelisławki należący do Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach objęte są decyzją zarządzającą. W związku z tym 718 osób zaopatrywanych jest w wodę, która otrzymała ocenę warunkową przydatności do spożycia ze względu na ponadnormatywną zawartość manganu, żelaza, jonu amonowego oraz mętności.

Gmina Przywidz
Na terenie gminy Przywidz znajduje się 13 wodociągów zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Wodociąg zbiorowego zaopatrzenia w wodę w m. Jodłowno został zamknięty a miejscowości Jodłowno i Marszewska Góra zostały podłączone do wodociągu zbiorowego zaopatrzenia w wodę w m. Ząbrsko Górne. Ogólna liczba ludności zaopatrywanej z tych wodociągów to 4944 osób. Jakość wody z wodociągów spełnia wymagania określone obowiązującymi przepisami.

Gmina Trąbki Wielkie
Na terenie gminy Trąbki Wielkie znajduje się 13 wodociągów zbiorowego zaopatrzenia w wodę. Ogólna liczba ludności zaopatrywanej z tych wodociągów to 9555 osób. Jakość wody z wodociągów spełnia wymagania określone obowiązującymi przepisami.
Podsumowując jakość wody do spożycia w roku 2011 w stosunku do roku 2010 uległa poprawie. Procentowy udział ludności w powiecie gdańskim w 2010r. spożywających wodę niedopowiadającym wymaganiom obowiązującego rozporządzenia wynosił 15%, natomiast w roku 2011 - 12,5%.