14:03
29 marzec 2024
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Czy zabraknie nam papieru toaletowego i kawy?

Zamieszczono dnia ndz., 2021-03-28 10:01

Na pytanie: Jakie są dwie podstawowe rzeczy w każdym domu? - odpowiedź może być tylko jedna - kawa i papier toaletowy. Brak obydwu mógłby się okazać wyjątkowo uciążliwy. Dla każdego. Gdyby rok temu ktoś powiedział, że jednego i drugiego może zabraknąć nie tylko w sklepach, ale i w hurtowniach - nie uwierzylibyśmy. 

Dziś uśmiech na twarzach wywołuje wspomnienie pierwszego pandemicznego szturmu na sklepy, masowo wykupywanych makaronów, kasz, ryżu i właśnie papieru toaletowego. Wówczas puste półki zapełniały się towarami po kilku dniach. A co będzie, jeśli się nie wypełnią? 

O kontenerowcu Ever Given blokującym Kanał Sueski słyszeli już wszyscy. Jednak nie każdy wie, co to może oznaczać w praktyce. Otóż zator w Kanale Sueskim może spowodować niedobory np. papieru toaletowego czy kawy oraz innych importowanych towarów. W zależności od tego, jak długo potrwa przesunięcie ogromnego, ważącego 224 tys. ton frachtowca, kupujący w całej Europie mogą doświadczyć niedoboru wielu artykułów.

Około 12 proc. światowego handlu odbywa się przez Kanał Sueski, egipską drogę wodną, która łączy Europę i Azję. Ever Given, jeden z największych statków pływających po kanale, blokuje setki statków towarowych, które utknęły w korku. Eksperci twierdzą, że blokada kosztuje około 400 milionów dolarów na godzinę, a przemieszczenie zakleszczonego statku może zająć tygodnie. Niektóre statki wybiorą alternatywną trasę wokół Afryki, co zwiększy ich podróż o 15 000 mil i około dwa tygodnie.

Papier toaletowy na wagę złota? 

Jak podaje agencja Bloomberg, firma Suzano SA - jeden z największych producentów pulpy wykorzystywanej do produkcji papieru  toaletowego, twierdzi że zator w Kanale Sueskim opóźni transport pulpy drzewnej, a w rezultacie dostępność papieru toaletowego w sklepach. Walter Schalka, dyrektor generalny firmy Suzano, odpowiedzialnej za około jedną trzecią pulpy wykorzystywanej do produkcji papieru toaletowego na świecie(!!!), powiedział, że konkurencja o kontenery morskie prawdopodobnie opóźni dostawy Suzano o co najmniej miesiąc. Ceny papieru toaletowego mogą również wzrosnąć, ponieważ opóźnienia w portach, nawet poza Kanałem Sueskim, zwiększają ceny transportu za granicę.

Gdzie moja kawa? 

Zator na Kanale Sueskim blokuje również kontenery transportowe pełne ziaren używanych do produkcji kawy rozpuszczalnej Nescafe - twierdzi Bloomberg.

Niedobór kawy będzie prawdopodobnie odczuwalny bardziej dotkliwie w Europie, ale może odbić się na całym świecie. Kanałem Sueskim transportowane są kluczowe towary przesyłane z Wietnamu na Stary Kontynent. Blokada może wpłynąć na dostępność kawy w sklepach i kawiarniach. Nakłada się to na raportowane już w ostatnich miesiącach problemy z dostawami ziaren. Jak podaje agencja, palarnie kawy nie mają "bufora", pozwalającego poradzić sobie w razie dwóch lub trzech tygodni opóźnień w dostawach. W czasie II wojny światowej nasze babcie kawę wytwarzały z suszonych buraków. Czy czeka nas podobny scenariusz? 

Królestwo za kontener!

Na już trudną sytuację nakładają się problemy z dostępnością kontenerów. Tych po prostu nie ma na rynku. Te, które są zostały uwięzione na statkach, które stoją w korku przed Kanałem Sueskim lub będą uwięzione przez około dwa tygodnie dłużej w przypadku rejsu wokół Afryki. Zatrzymanie transportu i brak konterenerów spowoduje że fabryki będą zmuszone albo ograniczyć produkcje albo pokrywać koszty magazynowania wyprodukowanego towaru. Wielu specjalistów z dziedziny logistyki i handlu zgodnie twierdzi, że blokada Kanału Sueskiego nie mogła się przydarzyć w gorszym momencie. 

 

Śmiech przez łzy

Ciekawostką związaną z kontenerowcem Ever Given jest jego trasa zarejestrowana przez specjalną aplikację do śledzenia jednostek pływających, którą przepłynął przed wpłynięciem do kanału. Trasa przypomina kształtem męskie przyrodzenie. Jeśli połączyć to z uciążliwością związaną z brakiem podstawowych produktów takich jak papier toaletowy i kawa, to aż ciężko uwierzyć, że to wszystko to przypadek. 

 

oprac. KLB 

źródło/bloomberg