05:05
8 maj 2021
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Policjanci ostrzegają przed oszustami w internecie

Zamieszczono dnia śr., 2021-03-03 20:00

Policjanci apelują o ostrożność w trakcie dokonywania zakupów i sprzedaży w Internecie. Coraz więcej osób korzysta ze sklepów internetowych oraz portali aukcyjnych. Pamiętajmy, że sprzedając produkty, również możemy paść ofiarą oszustów. W taki sposób można stracić oszczędności zgromadzone na kontach bankowych. Funkcjonariusze apelują o rozwagę i ostrożność.

Bytowscy policjanci otrzymali kolejne zgłoszenia od osób, które padły ofiarą internetowych oszustów. Sprawcy, wykorzystując łatwowierność i brak ostrożności sprzedawców, umiejętnie pokierowali rozmowę, doprowadzając do przejęcia konta bankowego i wypłacenia z niego pieniędzy. Każda z oszukanych osób wystawiła na portalu aukcyjnym przedmiot na sprzedaż, a po kontakcie przestępców przez komunikator internetowy kliknęła we wskazany link. Następnie nieświadoma osoba podała dane sprzedającego oraz szczegółowe dane karty płatniczej. Pokrzywdzeni dopiero po fakcie zorientowali się, że zamiast otrzymać pieniądze, to zostały im one skradzione z konta. Obecnie funkcjonariusze intensywnie pracują nad tymi sprawami.

W trakcie korzystania z portali aukcyjnych

• stosujmy zasadę ograniczonego zaufania do innych osób,

• sprzedaż i kupno realizujmy bezpośrednio przez dany portal,

• bądźmy ostrożni w przypadku próby nawiązania kontaktu poza portalem,

• pamiętajmy, że oszuści mogą podrobić stronę portali internetowych,

• zwracajmy uwagę na poprawność językową i gramatyczną linku oraz strony internetowej, na które przekazujemy dane karty płatniczej i swoje dane osobowe,

• zwracajmy uwagę na SMS-y od banków i płatności, jakie autoryzujemy.

Kiedy staniemy się ofiarą oszusta:

• koniecznie skontaktujmy się ze swoim bankiem przez infolinię i zastrzeż swoją kartę,

• poinformujmy o zdarzeniu Policję.

Policjanci przypominają, że ostrożność, czujność i metoda ograniczonego zaufania pozwoli nam uniknąć problemów i nie stać się kolejną ofiarą oszusta!

#info/foto/KPP Bytów