07:05
8 maj 2021
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Studenci z Arabii Saudyjskiej ukończyli AMW

Zamieszczono dnia pt., 2021-02-05 18:57

Po raz pierwszy w historii Akademii Marynarki Wojennej, 15. studentów z Arabii Saudyjskiej zostało absolwentami uczelni. W piątek 5 lutego, w Audytorium AMW odbyła się uroczystość z okazji ukończenia studiów pierwszego stopnia przez podchorążych z tego kraju.

Arabscy absolwenci studiowali na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego. W tym czasie zdobyli wiedzę oraz umiejętności, które pozwolą im pełnić służbę w swojej ojczyźnie. Ukończyli studia ze stopniem Podporucznika Marynarki Wojennej. Podczas uroczystości, zgodnie z ceremoniałem wojskowym, wprowadzono Sztandar Akademii Marynarki Wojennej i odegrano Hymny Rzeczypospolitej Polskiej oraz Arabii Saudyjskiej.

15 studentów z Arabii Saudyjskiej. // fot. Facebook Akademii Marynarki Wojennej
Studenci z Arabii Saudyjskiej. // fot. Facebook Akademii Marynarki Wojennej

Podchorążowie złożyli przysięgi, a następnie nastąpiło odsłonięcie dystynkcji oficerskich.

Za ukończenie studiów z najwyższą średnią ocen wyróżniono trzech studentów:
Podchorąży Achmed Al-Qahtani wyróżniony został pałaszem Oficera Marynarki Wojennej oraz pierścieniem Absolwenta Studiów Wojskowych. Achmed Al-Qahtani otrzymał także wyróżnienie za wzorową postawę żołnierską.
Podchorąży Nasser Al-Shahrani został wyróżniony pierścieniem Absolwenta Studiów Wojskowych oraz upominkiem okolicznościowym,
Podchorąży Sami Al-Shahrani został wyróżniony pierścieniem Absolwenta Studiów Wojskowych oraz upominkiem okolicznościowym.

Wraz z dyplomami wszyscy podchorążowie otrzymali także kordziki honorowe Marynarki Wojennej:
Podchorąży Abdulrahman Al-Asiri,
Podchorąży Mohammed Al-Harbi,
Podchorąży Muhannad Al-Turaif,
Podchorąży Abdulrahman Al-Harthi,
Podchorąży Bader Al-Anzi,
Podchorąży Saed Al-Jomaan,
Podchorąży Mohammed Al-Malki,
Podchorąży Waleed Al-Otaibi,
Podchorąży Muath Al-Hujuri,
Podchorąży Naif Al-Qahtani,
Podchorąży Mosler Al-Oufi,
Podchorąży Firas Al-Lihyani.

- Dziś z jednej strony czuję dumę, że ukończyliście studia i zostaliście podporucznikami marynarki wojennej. Z drugiej strony czuję smutek, ponieważ wrócicie do domu, a jesteście częścią rodziny Akademii Marynarki Wojennej. Powrócicie do swojego kraju dojrzalsi i gotowi, by stawić czoło czekającym, trudnym zadaniom. Wchodzicie w nowy etap życia. Życzę Wam bezpiecznej i satysfakcjonującej służby, pełnej sukcesów. Nie zapominajcie, że jesteście częścią rodziny Akademii Marynarki Wojennej. Mam nadzieję, że wspomnienia Polski pozostaną w waszych sercach i umysłach na długo. Chciałbym również podziękować Ministrowi Obrony Królestwa Arabii Saudyjskiej za zaufanie do naszej uczelni. To pokazuje, jak dobre relacje panują między naszymi państwami – mówił Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej prof. Tomasz Szubrycht.

W 2015 r. w Akademii Marynarki Wojennej rozpoczęli studia podchorążowie z Kataru, Kuwejtu i od 2016 r. z Arabii Saudyjskiej. Od tego czasu, do chwili obecnej, już 62 absolwentów z rejonu Zatoki Perskiej ukończyło naukę w AMW. W roku akademickim 2020/2021 liczba podchorążych zagranicznych z tych trzech państw wynosi 75 osób. Studenci w zakresie szkolenia wojskowego są przygotowywani według polskich regulaminów i z użyciem polskich komend. Poza językiem angielskim, który obowiązuje jako język wykładowy, uczą się właśnie języka polskiego, poznając jednocześnie polską kulturę i historię.

Info: AMW