06:05
8 maj 2021
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Skarszewy: Wiercą w poszukiwaniu tunelu

Zamieszczono dnia pon., 2021-01-18 09:25

Jak każde stare miasto - tak i Skarszewy mogą skrywać pod ziemią niepoznane jeszcze tajemnice. Jedna z miejskich legend głosi istnienie tunelu między Zamkiem Joannitów a Kościołem pw. Świętego Michała Archanioła. 

Latem ekipa połączonych sił archeologów i geologów z Uniwersytetu Warszawskiego prowadziła badania w pobliżu Zamku Joannitów, na Rynku i przy Kościele pw. Świętego Michała Archanioła. Na Placu Zamkowym wykorzystywana była metoda sejsmiczna. To tylko jedna z metod bezinwazyjnych wykorzystywanych do realizacji prac badawczych. W użyciu był także georadar.

Mimo zimowych warunków rozpoczęły się profesjonalne odwierty. Są one prowadzone w miejscach wskazanych podczas letnich badań archeologicznych. Dzięki nim istnieje szansa potwierdzić istnienie średniowiecznego przejścia łączącego zamek z kościołem św. Michała Archanioła. W pracach, które mają potrwać kilka dni, uczestniczą - podobnie jak latem - archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego, a wszystko odbywa się z inicjatywy gminy Skarszewy i Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej.

foto/fb/skarszewy