06:05
8 maj 2021
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Historyczna chwila dla światowego alpinizmu. K2 zdobyte zimą

Zamieszczono dnia sob., 2021-01-16 13:30
K2 zdobyte zimą!To historyczny moment dla alpinizmu zimowego. Tego wielkiego wyczynu dokonali członkowie trzech połączonych wypraw. Wszyscy to Sherpowie. W rekordowej ekipie znalazło się dziesięciu himalaistów: Nirmal Purja, Gelje Sherpa, Mingma David Sherpa, Mingma G, Sona Sherpa,Mingma Tenzi Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Kili Pemba Sherpa, Dawa Tenjing Sherpa.
To ostatni dotychczas niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. O pomyślnym ataku szczytowym poinformował Chhang Dawa Sherpa, lider wyprawy Seven Summit Treks. 
Nepalscy wspinacze wreszcie zdobyli szczyt  K2 (Chhogori 8611 m), dziś po południu o 17:00 czasu lokalnego. To pierwsze zimowe wyjście na drugą najwyższą górę na świecie i JEDYNY ośmiotysięcznik, na który nie wspięto się zimą. To największe osiągnięcie w historii alpinizmu, to dobry przykład pracy zespołu. Dziękuję górze za pozwolenie na tę wspinaczkę, bo "jeżeli góra pozwoli ci się wspiąć, nikt cię nie zatrzyma" - napisał Chhanga Dawa Sherpa przekazując dobre wiadomości.
 
foto/fb/Chhang Dawa Sherpa