12:05
8 maj 2021
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Moda na pasy 3D? Pytamy ekspertów czy się sprawdzają!

Zamieszczono dnia czw., 2021-01-07 21:09

Trójwymiarowe przejścia dla pieszych ciekawie wyglądają, zwiększają skupienie kierowców i pieszych, a także pomagają w budowaniu większego zainteresowania społeczeństwa tematyką bezpieczeństwa na drogach. Kilka miejscowości w Polsce może już się pochwalić własnymi pasami 3D, inne są zdecydowane na udział w pilotażowym projekcie. Dlaczego warto pochylić się nad tym tematem?

Trójwymiarowe pasy na przejściu dla pieszych, które przypominają przeszkodę i skłaniają nadjeżdżające auta do zmniejszenia prędkości, przyciągają uwagę nie tylko dzieci, ale też kierowców pojazdów, którzy zwalniają z zaciekawieniem. Oryginalność projektu ma już pierwsze pozytywne efekty: dzieci przechodząc przez to przejście bardziej uważają, a dla kierowców stało się ono bardziej widoczne – podkreśla Grzegorz Kornecki, Zastępca Burmistrza do spraw społecznych w Sanoku. Pozytywnie projekt ocenia też Henryk Kalisz, kierownik rejonu Krosno w GDDKiA, który od 35 lat zajmuje się tematyką projektowania dróg i inżynierii ruchu.

– Rekomenduję takie rozwiązania jako mogące skutecznie poprawić stan bezpieczeństwa na drogach wewnętrznych, a także popieram działania zmierzające do wprowadzenia pasów 3D na drogach publicznych klas „L” i „D”. Wprowadzenie trójwymiarowych przejść dla pieszych może się w znacznym stopniu przyczynić do zwiększenia stopnia bezpieczeństwa, zwłaszcza na drogach w obrębie szkół, przedszkoli czy placów zabaw – mówi ekspert z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Red. / Mat. Prasowe