12:05
8 maj 2021
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Gdańsk upamiętni Pawła Adamowicza w drugą rocznicę śmierci

Zamieszczono dnia czw., 2021-01-07 09:43

– Dorobek życia i śmierć prezydenta Pawła Adamowicza to ważne karty współczesnej historii Gdańska, godne pamięci – mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. - Teraz z racji pandemii, ta pamięć będzie mogła przybrać jedynie indywidualny wymiar. I do tego zachęcam, zarówno tych, którzy przeżyli tę śmierć, cenili tę prezydenturę, jak i tych, którzy myślą krytycznie o czasach rządów Pawła Adamowicza - oddajmy w czasie tej rocznicy nasze myśli twórczym rozważaniom. Może wyznaczymy sobie zadanie? Ta śmierć dopomina się bowiem odpowiedzi na wiele pytań: Co to znaczy być gdańszczaninem? Co chciałbym zmienić na swojej ulicy? Czy zapobiegam złu, którego jestem świadkiem? Jak angażuję swój wolny czas? Dobrze będzie, gdy rocznice śmierci prezydenta nie staną się jedynie czasem wzruszeń, ale co roku zmieniać będą w nas coś na lepsze.

Prezydent Paweł Adamowicz został zaatakowany 13 stycznia 2019 roku, podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

– Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani. Gdański jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam! – tak brzmiały jego ostatnie słowa.

Program wydarzeń

  • Biała iluminacja Drogi Królewskiej i spotkanie przy grobie

13 stycznia (środa), obok Katowni, ok. godz. 19.45

W miejscu, gdzie dwa lata temu doszło do ataku na prezydenta, a w pierwszą rocznicę zamachu wmurowano tablicę pamiątkową, hołd Pawłowi Adamowiczowi złożą m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz bliscy zmarłego – wdowa Magdalena Adamowicz i brat Piotr Adamowicz.

Ulica Długa rozbłyśnie iluminacją, symbolicznie łączącą miejsce ataku na prezydenta z miejscem pochówku. Z carillonu Ratusza Głównego Miasta rozbrzmiewać będzie utwór „The Sound of Silence”, na wspomnienie wielkiego zgromadzenia, do jakiego doszło na Długim Targu w dniu śmierci prezydenta. Zagra miejska carillionistka Monika Kaźmierczak.

Tego dnia będzie można w ciszy nawiedzać grób prezydenta.

Wydarzenie będzie transmitowane online na stronie gdansk.pl. Można w nim uczestniczyć, ale z zachowaniem wymogów sanitarnych wynikających z pandemii.

 

  • Zdjęcia pamięci na ECS, baner na Urzędzie Miejskim

13–14 stycznia (środa–czwartek), fasady ECS i Urzędu Miejskiego

Po zmroku na fasadzie budynku Europejskiego Centrum Solidarności – które powstało staraniem Pawła Adamowicza i gdzie w styczniu 2019 roku przez dobę żegnali się z nim gdańszczanki i gdańszczanie – wyświetlane będą archiwalne zdjęcia pamięci prezydenta.

Na budynku Urzędu Miejskiego (od strony ul. 3 Maja) zawiśnie natomiast baner z biało-czarnym zdjęciem prezydenta Pawła Adamowicza.

 

  • Modlitwa

14 stycznia (czwartek), msza święta, Bazylika Mariacka, godz. 18.00

Wydarzenie będzie transmitowane online na stronie www.gdansk.pl.

O godz. 17.45 z Ratusza Głównomiejskiego rozbrzmi "Epitafium" w wykonaniu carillonistki Moniki Kaźmierczak. Utwór ten powstał 14. stycznia 2019 r. pod wpływem tragicznej wiadomości o śmierci prezydenta. Kompozytorka Katarzyny Kwiecień-Długosz, poznanianka, która jest zakochana w Gdańsku i jego carillonach, oparła motyw przewodni utworu o dźwięki a-d-a, stanowiące incipit nazwiska Prezydenta. Z kolei końcowe dźwięki utworu to g-d-a nawiązujące do miasta Gdańska.

Do północy ulica Długa będzie iluminowana światłem.

 

  • Wywieś flagę na znak solidarności

Rok i dwa lata temu setki flag Gdańska i Polski powiewało na ulicach naszego miasta. Tych, którzy chcieliby w podobny sposób przywołać pamięć o prezydencie Pawle Adamowiczu, zachęcamy do ich wywieszenia, pojawią się również w przestrzeni miejskiej.

info/www.gdansk.pl

foto/polnocnatv/archiwum