12:05
8 maj 2021
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Kociewiacy odbudują kościół w Kasparusie

Zamieszczono dnia sob., 2021-01-02 21:29
Nowy Rok 2021 już na początku postawił przed społecznością Kociewia niebywałe wyzwanie. A takim bez wątpienia będzie odbudowa zabytkowego, neogotyckiego, drewniano-ceglanego z 1926 roku kościoła pw. św. Józefa w Kasparusie, gmina Osiek, który spłonął 31 grudnia 2020 r.

 

- W związku z tą niepowetowaną stratą dla parafian, całej lokalnej społeczności, powiatu starogardzkiego, Kociewia, nie możemy załamywać rąk - mówi starosta starogardzki Kazimierz Chyła - Dlatego wspólnie z Burmistrzem Skórcza januszem Koseckim i ks. Dariuszem Ryłko, proboszczem parafii pw. Wszystkich Świętych w Skórczu, która administruje w Kasparusie ustaliliśmy jedno - że nikt z nas nie wyobraża sobie, by kościół nie został odbudowany, dlatego jako starosta starogardzki zadeklarowałem oprócz planowanych zbiórek publicznych pomoc w celu pozyskania środków.

Pomoc w odbudowie zadeklarował poseł na Sejm RP Kazimierz Smoliński oraz lokalni samorządowcy.

- Niebawem powstanie konwent, do którego zaproszę Prezydenta Starogardu Gdańskiego, Burmistrzów oraz Wójtów z naszego powiatu. Wspólnie stworzymy plan działania na najbliższe miesiące - podkreśla starosta starogardzki - Nie pozostawimy parafii samej sobie. Jestem także w stałym kontakcie z Wójtem Osieka Januszem Kaczyńskim, który również jest mocno zaangażowany w sprawę. Wspólnie chcemy uratować część naszego dziedzictwa kulturalnego w zakresie zabytków związanych z kultem religijnym. Głęboko wierzę w to, że znacznie przed setną rocznicą wybudowania tego obiektu wszyscy będziemy zadowoleni z tego, że piękna świątynia znowu góruje nad Kasparusem, wpisując się w malowniczy obraz naszego ukochanego Kociewia.

fb/Kazimierz Chyła