11:05
8 maj 2021
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Co się zmieniło w szkołach Powiatu Gdańskiego, oraz jednogłośny budżet 2021

Zamieszczono dnia sob., 2020-12-26 17:37

Szybkie i ważne zmiany w szkołach Powiatu Gdańskiego

Nowy ciągnik, szybki internet, super pracownia samochodowa, nowy gmach szkoły i remont białego domku. Mało które szkoły zmieniają się ostatnio tak szybko, jak placówki prowadzone przez Powiat Gdański.

Od września ruszyły w szkole remonty sal. Całkowicie odmieniony został pokój nauczycielski. Uczniowie korzystają z nowych pracowni diagnostyki samochodowej. Uruchomiono także światłowodowe łącze internetowe i szkolną serwerownię.
- Najbardziej spektakularnym zakupem, zrealizowanym przez ZSR CKP we współpracy z organem prowadzącym był zakup fabrycznie nowego ciągnika Case 125, który będzie służył uczniom – mówi Starosta Powiatu Gdańskiego, Stefan Skonieczny – Warto wspomnieć także o sporym nakładzie na dydaktykę, w tym na powstanie wielu nowych kółek zainteresowań.

- Chcielibyśmy popracować nad maturami – mówi dyrektor szkoły Robert Aszyk. - plany to także zakup nowego mikrobusu dla szkoły i stworzenie nowej pracowni komputerowej.
W znajdującym się na terenie ZSR CKP internacie trwa wymiana pionów i adaptacja pomieszczeń na potrzeby nowej placówki wsparcia psychologicznego dla młodzieży. W zreorganizowanym internacie nadal znajdzie się miejsce dla 20 uczniów.
W kolejnej placówce, którą prowadzi Powiat Gdański – Zespole Szkół Specjalnych w Warczu, trwa budowa nowego skrzydła. - Wkrótce ruszy montaż blachodachówki – dodaje Starosta – przebijamy także przejście do starej części szkoły.
Kolejna szkoła w której rok 2020 można zaliczyć do bardzo intensywnych, to Zespół Szkół Ogrodniczych i ogólnokształcących w Pruszczu Gdańskim. W dużej sali gimnastycznej wyremontowana została podłoga. Wkrótce dużą salę czekają kolejne zabiegi odmładzające. Kompleksowemu odnowieniu poddano małą salę gimnastyczną. Teraz szkoła ma najnowocześniejszy w okolicy zespół obiektów sportowych – mówi dyrektor ZSOiO, Artur Drabiuk.

Wymienione zostało także ogrodzenie, które teraz nawiązuje do zabytkowego charakteru ulicy Wojska Polskiego, oraz wyremontowany i zaadaptowany do nowej funkcji tzw.,,domek ogrodnika”, do którego przenosi się szkolna administracja. W zwolnionych pomieszczeniach powstaną dwie duże sale lekcyjne – mówi naczelnik Wydziału Spraw Społecznych – Piotr Kaliński.
Nowe pomieszczenia pod sale dydaktyczne adaptowano także w budynku byłego internatu.

- Szkoła otrzymała właśnie certyfikat ambasady talentów – dodaje dyrektor Drabiuk. - To wyróżnienie i kolejne uznanie dla naszej pracy. Warto przypomnieć, że co roku przychodzi do nas coraz więcej uczniów. W tym roku jest nas o 100 więcej!
Jednogłośny budżet 2021
Rada Powiatu Gdańskiego jednogłośnie przyjęła budżet powiatu na rok 2021. Dochody Powiatu wynieść mają 101 mln złotych a wydatki 111 milionów.

- Pozostałe 10 milionów to nadwyżka z poprzedniego roku budżetowego i kredyty. Będą jeszcze środki które mamy otrzymać, a które dopiero wpłyną, więc nie zostały przez nas ujęte – mówi Starosta Powiatu Gdańskiego, Stefan Skonieczny. - Przyszłoroczny budżet został tak skonstruowany, aby był realny na trudniejsze czasy i przez to stabilny.

Jeżeli okaże się, że pieniędzy będzie więcej – można myśleć o kolejnych inwestycjach – szczególnie drogowych.

Red.