12:05
8 maj 2021
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Pruszcz Gdański: Wicemistrzowie Europy z PRIMUSA

Zamieszczono dnia wt., 2020-12-15 10:03
Mimo trwającej od marca pandemii, młodzi brydżyści z Akademii PRIMUS w Pruszczu Gdańskim intensywnie trenują i uczestniczą w licznych turniejach. Oczywiście większość wydarzeń nie odbywa się tradycyjnie, tylko w formie on-line, ale ich poziom jest bardzo wysoki.
 
Aby uzyskać znaczące wyniki potrzeba wielu godzin treningów, rozwiązanych zadań i ćwiczeń.
Wymagający trener Wojciech Ligman, jasno sprecyzowane cele, zdolni i ambitni młodzi ludzie - to wszystko składa się na osiągnięte przez brydżystów sukcesy. A jest się czym pochwalić.
Istniejąca od 2014 roku Akademia PRIMUS to aktualnie największa w Polsce dziecięca akademia szachowa, ale również, a może przede wszystkim wiodący w Polsce ośrodek młodzieżowego brydża sportowego.
Brydżyści z PRIMUSA to aktualnie członkowie młodzieżowej kadry Polski, ubiegłoroczni mistrzowie Polski, tegoroczni medaliści mistrzostw Polski, mistrzowie makroregionu i wicemistrzowie Europy.
To ogromne sukcesy, dzięki którym Akademia PRIMUS jest już rozpoznawalna w całej Polsce i poza jej granicami.
- Gdy 2 lata temu zaczynaliśmy w Pruszczu przygodę z brydżem większość rodziców i dzieci wiedziała tylko, że to jakaś gra w karty i dotyczy starszych ludzi. Jednak rodzice i dzieci, które były naszymi szachistami zaufali nam i rozpoczęliśmy zajęcia brydżowe z bardzo nieliczną wtedy grupą – mówi Ewa Ligman z Akademii Umysłu PRIMUS - Brydż nie jest grą łatwą i na początku intensywne liczenie, wysiłek umysłowy włożony w analizę i zapamiętywanie jest rzeczą dość trudną. Jednak gdy się przełamie bariery kilku pierwszych zajęć można zostać prawdziwym brydżystą.
Dziś grupa liczy ponad 20 brydżystów. Rodzice widzą jak bardzo rozwinęły się zdolności matematyczne dzieci, jak dobrze znoszą one długotrwały wysiłek umysłowy i jak wielką przyjemność sprawia im ta trudna obiektywnie gra.
Brydż sportowy to prestiżowy sport umysłowy, który jak żaden inny rozwija wszystkie kompetencje umysłowe młodego człowieka. Uczy przewidywania, odpowiedzialności za własne decyzje i jest najlepszym joggingiem dla umysłu.
Wszyscy młodzi brydżyści w Polsce i na świecie to ciągle elitarna grupa uczniów najlepszych szkół średnich i uczelni wyższych.
Dodatkowym atutem edukacji brydżowej jest udział młodych ludzi w licznych obozach szkoleniowych i zgrupowaniach. To wspaniała przygoda życiowa i szansa na najlepszy rozwój, na zawarcie wartościowych przyjaźni.
Aktualnie PRIMUS jest na etapie noworocznego naboru dzieci uzdolnionych matematycznie w wieku 8-14 lat do nowych grup brydżowych. PRIMUS czeka na dzieci zainteresowane matematyką i przedmiotami ścisłymi, które chcą trenować i odnosić sukcesy w pięknej dyscyplinie, jaką jest brydż sportowy.
 
info/foto: FB/Miasto Pruszcz Gdański