13:05
8 maj 2021
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Cztery wypadki na kartuskich drogach

Zamieszczono dnia wt., 2020-12-15 08:25

Jesienno – zimowa pora to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Szybko zmieniająca się pogoda sprawia, że warunki na drogach są coraz trudniejsze i wówczas częścej dochodzi do wypadków drogowych. W miniony weekend kartuscy policjanci pracowali na miejscu czterech wypadków drogowych. Uważajmy na drodze, stosujmy się do przepisów i bądźmy bezpiecznymi użytkownikami dróg.

Przedwczoraj po godzinie 15:00 dyżurny otrzymał zgłoszenie dotyczące groźnego wypadku drogowego w Glinczu. Policjanci z ruchu drogowego wstępnie ustalili, że kierowca audi nie zachował należytej ostrożności podczas wyprzedzania innego pojazdu i zderzył się z jadącą z przeciwka skodą. Dodatkowo siłą odrzutu audi uderzyło w opla. Funkcjonariusze zrobili oględziny pojazdów, dokumentację fotograficzną oraz szkic sytuacyjny. Czynności na miejscu trwały kilka godzin. Policjanci zorganizowali objazdy, ponieważ droga w tym czasie była całkowicie zablokowana.

W kolejnych niedzielnych wypadkach drogowych brali udział niechronieniu uczestnicy ruchu drogowego. W Grzybnie kierowca vw potrącił dwie osoby na przejściu dla pieszych, natomiast w Goręczynie 29-latek włączając się samochodem do ruchu potrącił rowerzystę. Piesi oraz rowerzysta zostali przewiezieni do szpitala. W obu przypadkach śledczy będą szczegółowo sprawdzać przebieg tych zdarzeń.

Podczas sobotniego wypadku w Stryszej Budzie funkcjonariusze wstępnie ustalili, że kierowca audi nie dostosował prędkości do warunków panujących na drodze, w wyniku czego zjechał na przeciwny pas ruchu, gdzie czołowo zderzył się z daimler chryslerem.

Uważajmy na drodze i stosujmy się do przepisów ruchu drogowego. Przewidujmy skutki swojego zachowania. Pamiętajmy, że wypadek to często tragedia wielu rodzin.

 

Policjanci apelują, by w ten jesienny okres kierowcy zmienili technikę jazdy. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości i niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu to częste przyczyny wypadków jesienią. Kierujący, zwolnijcie do prędkości pozwalającej Wam kontrolować sytuację na drodze! Prędkość dopuszczalna nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ! Pamiętajcie również o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej. Wsiadając za kierownicę bądźcie też wypoczęci i przede wszystkim trzeźwi. 

Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Zachęcamy do noszenia odblasków także w terenie zabudowanym. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

info/foto: KPP w Kartuzach