06:05
8 maj 2021
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Pruszcz Gdański: Dzielnicowi w czasie pandemii

Zamieszczono dnia wt., 2020-12-15 08:13

Służba dzielnicowego jest służbą dla społeczeństwa. Dzielnicowy to policjant tzw. pierwszego kontaktu, do którego zwracają się mieszkańcy z różnymi problemami. Dzielnicowy dba o bezpieczeństwo w podległym mu rejonie służbowym i niejednokrotnie stanowi wsparcie dla osób potrzebujących pomocy, zwłaszcza osób starszych, narażonych na przemoc, wychłodzenie czy nieporadnych życiowo. W dobie pandemii głównie na dzielnicowych spoczywa obowiązek kontroli osób objętych kwarantanną i upewnienia się czy nie potrzebują pomocy.

Dzielnicowi to tak zwani policjanci pierwszego kontaktu. Do nich najczęściej mieszkańcy poszczególnych części miasta lub miejscowości zwracają się z różnego rodzaju problemami. Niejednokrotnie z inicjatywy dzielnicowych rozwiązywane są trudne sytuacje, które spotykają człowieka.

W dobie pandemii koronawirusa w dużej mierze na dzielnicowych spoczął obowiązek kontroli przestrzegania obowiązku kwarantanny i izolacji domowej.   Policjanci sprawdzają czy  takie osoby przebywają w miejscu wskazanym do odbywania kwarantanny i upewniają się czy nie potrzebują pomocy.

Mundurowi nie zapominają również o innych osobach wymagających wsparcia, jakimi są osoby narażone na wychłodzenie, zwłaszcza w okresie jesienno–zimowym. Policjanci jak co roku wspólnie z pracownikami MOPS-u i GOPS-ów działają na rzecz osób przebywających w miejscach takich jak altanki ogrodowe, wiaty śmietnikowe, klatki schodowe, czy opuszczone budynki i informują gdzie można uzyskać niezbędną pomoc oraz bezpieczne schronienie przed zimnem.

Niejednokrotnie tego typu zainteresowanie okazane drugiemu człowiekowi może uratować życie. Samotny, często nieporadny człowiek, do którego zostanie wyciągnięta pomocna dłoń uzyskuje wsparcie i pomoc w wyspecjalizowanych ośrodkach. 

Pamiętajmy, że w dobie epidemii osobiste kontakty dzielnicowych z mieszkańcami podległych im rejonów służbowych, jeśli nie są konieczne, uległy ograniczeniu. Ze swoim dzielnicowym można skontaktować się telefonicznie lub za pośrednictwem poczty e-mail. Dane kontaktowe lęborskich dzielnicowych zamieszczone są na stronie internetowej Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim w zakładce „Dzielnicowi”, jak również w aplikacji Moja Komenda. O zagrożeniach w danym rejonie (niewymagających pilnej interwencji) można natomiast poinformować policję także za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W przypadkach niecierpiących zwłoki należy dzwonić pod nr alarmowy 112.

info/foto: KPP w Pruszczu Gdańskim