11:05
8 maj 2021
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Gmina Pruszcz Gdański: Nowy przewoźnik na gminnych liniach i nowe ceny biletów

Zamieszczono dnia czw., 2020-12-10 08:39
W drodze negocjacji z przedstawicielami 6 firm transportowych Gmina Pruszcz Gdański wyłoniła nowego przewoźnika do obsługi 8 linii komunikacji gminnej w zakresie publicznego transportu zbiorowego na przyszły rok. Spotkanie z przedstawicielami firm transportowych miało miejsce 20 listopada.
W wyniku przeprowadzonych negocjacji do zawarcia umowy została wybrana firma Albatros Mieczysław Tryba, która zaoferowała świadczenie usługi z najmniejszą dopłatą gminy do jednego wozokilometra (wynoszącą 6 zł netto).
Albatros jest obecnie wykonawcą usługi komunikacyjnej na ternie gmin Żukowo i Sierakowice, a ponadto realizuje przewozy dzieci i młodzieży niepełnosprawnej do placówek oświatowych. Wykonawca umowy spełnia wymagania techniczne i organizacyjne narzucone przez gminę Pruszcz Gdański:
- dysponuje flotą niskopodłogowych autobusów o dekadę młodszych od obecnie obsługujących pasażerów z terenu gminy;
- wszystkie pojazdy wyposażone są w klimatyzację;
- pojazdy dysponują nowoczesnymi i jasnymi wyświetlaczami, które określają kierunek jazdy;
- od pierwszych dni obowiązywania umowy co najmniej 10 autobusów będzie zasilanych gazem ziemnym, co wpłynie na ograniczenie hałaśliwości i emisji spalin;
- wszystkie pojazdy spełniają normy ekologiczne Euro 4 i Euro 5;
- zachowany zostaje biały kolor autobusów z charakterystycznym zielonym paskiem i herbem gminy;
- od pierwszych dni realizacji umowy w autobusach (najpierw w ośmiu, a docelowo we wszystkich) będą zamontowane kasy fiskalne z funkcją terminala płatniczego, co umożliwi pasażerom płatności bezgotówkowe;
- zostanie zachowany punkt sprzedaży biletów w Urzędzie Gminy Pruszcz Gdański i powstanie drugi (na terenie gminy).
- Zakontraktowanie usług przewozowych w okresie pandemii, a tym samym strat dla przewoźników jest bardzo trudne – uważa Janusz Staniszewski, inspektor ds. komunikacji gminnej w Urzędzie Gminy Pruszcz Gdański. – Przewoźnik nie ma możliwości zaplanowania przychodów z biletów, gdyż trudno stwierdzić jak długo potrwają ograniczenia dla tej branży. Tym z pewnością jest podyktowany wzrost cen wozokilometra, a jednocześnie podwyżka cen biletów. Podwyżka dla pasażerów nie jest znaczna, a najmniej odczują ją klienci biletów miesięcznych.
Ceny biletów od 1 stycznia 2021 r.:
Bilet miesięczny – 105 zł (I strefa), 150 zł (II strefa), 185 zł (III strefa)
Bilet jednorazowy - 3,50 zł (I strefa), 5,50 zł (II strefa), 7,00 (III strefa)
 
info/foto: Gmina Pruszcz Gdański