12:05
8 maj 2021
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Krótsze podróże z Trójmiasta. PKP Intercity prezentuje rozkład jazdy na sezon 2020/2021 dla województwa pomorskiego

Zamieszczono dnia pon., 2020-11-30 08:19

Krótsze podróże do Warszawy, Krakowa i Wrocławia, więcej pociągów do stolicy - to najważniejsze nowości dla województwa pomorskiego w nowym rocznym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie w niedzielę 13 grudnia 2020 roku.

Nowy rozkład jazdy przynosi skrócenie czasu podróży pociągami Express InterCity Premium (EIP) do Warszawy. Pociągi Pendolino, obsługujące połączenia kategorii EIP, pokonają tę trasę w 20 minut krócej, dzięki wprowadzeniu dopuszczalnej prędkości 200 km/h na części linii kolejowej między stolicą a Gdańskiem. Podróż ze stacji Gdańsk Główny do Warszawy Centralnej zajmie w przypadku najszybszego pociągu 2 godziny i 32 minuty, a ze stacji Gdynia Główna – 2 godziny i 59 minut. Dzięki tej zmianie krótsze staną się także podróże do Krakowa. Najszybszy pociąg pokona tę trasę w 5 godzin. Szybciej będzie można dojechać również do Wrocławia. Dzięki zakończeniu modernizacji linii między Poznaniem a Wrocławiem czas przejazdu z Gdańska do stolicy Dolnego Śląska skróci się o około 40 minut - najszybszy pociąg będzie jechać 4 godziny i 58 minut.
W nowym rozkładzie o dwa, do 30 (wliczając połączenia sezonowe), wzrośnie liczba połączeń pomiędzy Trójmiastem a Warszawą. Poza krótszymi przejazdami pociągami EIP zapewniona zostanie także odpowiednia cykliczność kursowania składów ekonomicznych – kategorii IC

i TLK. Najszybsze z nich pokonają trasę między stolicą a Gdańskiem w niecałe 3,5 godziny. Kursujący do tej pory na trasie Przemyśl – Warszawa pociąg TLK Lubomirski będzie teraz jeździć w wydłużonej relacji do Gdyni, a w piątki i szczyty przewozowe dodatkowo do Kołobrzegu,
a z Kołobrzegu w soboty. Skład ten zastąpi obecne połączenie TLK Wybrzeże relacji Warszawa – Gdynia. Nowy rozkład przyniesie nowe możliwości dojazdu do Krakowa, do którego wydłużone dotychczasowe relacje będą mieć pociągi IC Piast i TLK Artus.

Podróże po północnej i północno-wschodniej Polsce
Podniesie się standard podróżowania po północnej Polsce – na trasie Szczecin – Trójmiasto – Olsztyn pasażerowie będą podróżować jedynie nowoczesnymi pociągami kategorii IC: IC Stańczyk, IC Gryf, IC Rybak, IC Żuławy i IC Albatros. Wszystkie z nich będą obsługiwane składami ze zmodernizowanymi wagonami, co jest efektem realizowanego programu inwestycyjnego PKP Intercity.

Nowy pociąg IC Niegocin zapewni połączenie Trójmiasta z Giżyckiem na czas modernizacji linii kolejowej nr 38. Od czerwca 2021 r. pociąg TLK Biebrza pojedzie w wydłużonej relacji Gdynia – Warszawa przez Bielsk Podlaski, Hajnówkę, Czeremchę i Siemiatycze, zapewniając tym samym komunikację Trójmiasta z Podlasiem.

Lepsze skomunikowanie Pomorza Środkowego

Skład IC Szyndzielnia z Bielska Białej pojedzie w wydłużonej relacji do Ustki, dzięki czemu jej mieszkańcy zyskają możliwość całorocznego dojazdu m.in. do Koszalina, Poznania, Opola
i Wrocławia. Nową trasę przez stolicę województwa dolnośląskiego otrzyma skład IC Gwarek relacji Słupsk – Katowice. W wakacje grupa wagonów dołączana do pociągu TLK Ustronie połączy Ustkę z Warszawą i Krakowem. Od września 2021 r. planowane jest uruchomienie
w szczytach przewozowych składu TLK Słupia relacji Łódź – Warszawa – Trójmiasto – Kołobrzeg, który ułatwi dojazd na Pomorze Środkowe.

Zmiany w kursowaniu

Pociąg TLK Rozewie z Gdyni prowadzić będzie codzienną grupę wagonów do Polanicy Zdroju, natomiast grupa wagonów dotychczas kursująca do Żyliny kursować będzie w skróconej relacji do Bielska-Białej, a w sezonie turystycznym do Zwardonia. Grupa wagonów do Jeleniej Góry również będzie kursować jedynie w zimowym i letnim sezonie turystycznym. Ze względu na ograniczone zainteresowanie połączeniem przestanie kursować skład IC Powiśle łączący Trójmiasto z Bydgoszczą, a w zamian obsługujący to połączenie pojazd Flirt będzie obsługiwać połączenie IC Bałtyk relacji Gdynia – Poznań.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych

Obowiązujący od 13 grudnia 2020 roku rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Zmiany czekają na pasażerów od 13 marca 2021 roku, kiedy to rozpocznie się modernizacja Warszawskiego Węzła Kolejowego. Część pociągów z i do Trójmiasta będzie dojeżdżać tylko do i ze stacji Warszawa Gdańska.

Wpływ epidemii na siatkę połączeń

Trwająca epidemia i związane z tym ograniczenia wprowadzane w sferze publicznej przyczyniają się do mniejszego zapotrzebowania na podróże koleją. W związku z tym PKP Intercity na podstawie prowadzonych na bieżąco analiz frekwencji w swoich pociągach może wprowadzać zmiany w siatce połączeń, dostosowując ofertę do aktualnego zainteresowania.

Kompleksowa informacja dla podróżnych

Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet na stronie intercity.pl lub za pośrednictwem aplikacji IC Mobile Navigator. Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.).

Bezpieczne podróże z PKP Intercity

Obecnie w pociągach przewoźnika może być zajętych jednocześnie, co najwyżej 50 proc. miejsc do siedzenia. Spółka na bieżąco monitoruje frekwencję we wszystkich swoich pociągach. Widząc zwiększone zainteresowanie połączeniami, w miarę możliwości podejmuje decyzje o wzmocnieniu ich dodatkowymi wagonami nie dopuszczając do przekroczenia limitu zajętości 50 proc. miejsc.
W trosce o bezpieczeństwo podróży, PKP Intercity ściśle kontroluje poziom zajętości miejsc nie tylko w poszczególnych relacjach, ale także na każdym odcinku podróży. Dlatego też cały czas obowiązkowa jest rezerwacja miejsc we wszystkich kategoriach pociągów.

PKP Intercity funkcjonuje w reżimie sanitarnym, dążąc do zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym i pracownikom. Od dnia, w którym potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce, do końca października pociągi PKP Intercity przewiozły ponad 16 mln osób i do tej pory nie odnotowano przypadku, w którym zakażenie byłoby następstwem podróży pociągiem.

Na pokładach pociągów obowiązuje zakrywanie ust i nosa podczas trwania całej podróży. Każdy skład przewoźnika jest dezynfekowany i czyszczony po zakończeniu przejazdu. Od marca do października 2020 r. wykonano ponad 260 tysięcy dezynfekcji.

Kierownicy pociągów i konduktorzy są wyposażeni w środki ochrony indywidualnej

i utrzymania higieny osobistej - maseczki i rękawiczki ochronne oraz żele do mycia i dezynfekcji rąk. Ich kontakt z podróżnymi podczas kontroli biletów, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terminali konduktorskich, odbywa się z zachowaniem bezpiecznego dystansu.

Red.