21:06
22 czerwiec 2021
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Pruszcz Gdański: Policjantka z pasją

Zamieszczono dnia czw., 2020-11-26 07:46

Policjantka z Pruszcza Gdańskiego poza codziennymi obowiązkami służbowymi poświęca swój czas na realizację niezwykłych pasji. Pokochała wycieczki górskie, a przy tym aktywnie uczestniczy w odrestaurowaniu cmentarzy z okresu I Wojny Światowej w Beskidzie Niskim. Te aktywności pozwalają jej rozwijać zainteresowania związane z historią XX wieku.

Aspirant sztabowy Małgorzata Kujawska, policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim w swojej pracy od 17 lat zajmuje się osobami niepełnoletnimi. W sytuacji, gdy młody człowiek wjedzie w konflikt z prawem, funkcjonariuszka dokłada starań, żeby pomóc takiej osobie w dalszym życiu funkcjonować zgodnie z zasadami współżycia społecznego i powszechnie przyjętymi normami. Praca przynosi Małgorzacie dużo satysfakcji z uwagi na możliwość realnego wpływu na młodych ludzi, którzy popełnili błędy często z uwagi na swój młody wiek.

Poza pracą zawodową policjantka od wielu lat interesuje się wyprawami górskimi i historią.

Swoje pasje realizuje w częstych podróżach w Karpaty. Jest aktywnym członkiem Klubu Górskiego PTTK „Orły” działającego przy Komendzie Stołecznej Policji. W ostatnich latach uzyskała uprawnienia przewodnika beskidzkiego i swoją pasją zaraża osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z górami.

Małgorzata Kujawska interesuje się także historią XX wieku i tę pasję połączyła z zainteresowaniem górami. Prezes klubu „Orły” podczas górskich wędrówek zwrócił uwagę na liczne cmentarze z okresu I Wojny Światowej, które popadły w zapomnienie.

Na odzew członków klubu nie musiał długo czekać. Małgorzata była jedną z pierwszych, która aktywnie włączyła się w projekt odrestaurowania i zadbania o te nekropolie.

W ostatnich latach Małgorzata, mimo że mieszka nad morzem, w góry jeździ praktycznie co miesiąc i uczestniczy we wszystkich akcjach społecznych organizowanych w celu zachowania pamięci o wymienionych cmentarzach. Jak stwierdza policjantka, wyjazdów i akcji było co najmniej kilkadziesiąt, a pracy do wykonania jest jeszcze bardzo dużo, więc najbliższe lata również swoją niespożytą energię w dużej części poświęci na opisane pasje.

Jej praca z pewnością zasługuje na pokazanie szczególnie ludziom młodym, gdyż dbanie o pamięć połączona z pasją poznania historii topografii naszego kraju stanowi o patriotycznej, odpowiedzialnej postawie.

Zaangażowanie i opieka nad cmentarzami znalazła uznanie u Wojewody Małopolskiego, który w tym roku wystosował specjalne podziękowanie dla członków Klubu „Orły” złożone na ręce Komendanta Głównego Policji.

info/foto: KPP w Pruszczu Gdańskim