15:04
23 kwiecień 2024
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Letnica wczoraj i dziś

Zamieszczono dnia sob., 2012-11-10 16:52

To dzielnica, w której zmiany - w ramach Gdańskiego Programu Rewitalizacji - zaszły już na dobre, i która odmieniona doskonale sprawdziła się w roli dzielnicy-gospodarza Euro 2012. Zasadnicza, inwestycyjna część procesu jej rewitalizacji podsumowana została podczas zorganizowanej 6 listopada konferencji.

Podczas spotkania zaprezentowane zostały działania realizowane w ramach projektu Rewitalizacja Letnicy w Gdańsku, jak również te prowadzone równolegle do procesu rewitalizacji i ten proces wspierające. Celem konferencji była także promocja Letnicy i jej sąsiedztwa, jako dobrego miejsca do mieszkania i inwestowania.

A jak do tej pory przebiegała rewitalizacja Letnicy i jakie są jej efekty? 

Pierwsze działania mające doprowadzić do zmian na obszarze Letnicy podjęte zostały w 2004 roku. To wtedy sporządzony został Lokalny Program Rewitalizacji, a Letnica znalazła się w nim wśród kilkunastu obszarów wymagających interwencji, w celu poprawy jakości życia mieszkańców. Latem 2006 roku opracowana została wstępna lista niezbędnych działań, które powinny zostać wykonane, po to by rewitalizacja dzielnicy stała się faktem. O organizacji piłkarskich mistrzostw Europy, nikt jeszcze wówczas nie myślał. W kolejnych latach opracowany został program rewitalizacji Letnicy. Od samego początku był, i jest do tej pory, konsultowany z mieszkańcami.

W 2010 roku wszystkie cztery gdańskie projekty, a wśród nich Letnica uzyskały unijne dofinansowanie. Przewidywany koszt projektu to 59, 5 mln zł, unijne dofinansowanie wynosi 14 mln zł. W 2011 roku na dobre w Letnicy rozpoczęły się działania inwestycyjne. - Prace zaczęliśmy od ulicy Starowiejskiej. Najpierw wymieniliśmy okna w budynkach. Potem zaczęliśmy remontować już kompleksowo, łącznie z wymianą wszystkich instalacji. Remontowaliśmy kilkanaście budynków jednocześnie, robiliśmy to w dwóch etapach. A remontować trzeba było budynki w całości, od fundamentów po dach, bo tego wymagał ich stan techniczny - przypomina Grzegorz Lechman z Referatu Rewitalizacji.

Gruntowny remont przeszło 29 budynków. Wysłużone stropy, klatki schodowe, stolarka okienna i drzwiowa - zastąpione zostały nowymi. Budynki wyposażone są w izolacje termiczne i przeciwwilgociowe. Stare kaflowe piece zastąpiły dwufunkcyjne piece gazowe. Mieszkania po remoncie przekazywane były mieszkańcom w stanie „pod klucz”. Wybudowana została sieć gazowa oraz kanalizacja deszczowa. Zmodernizowana i przebudowana została większość układu drogowego Letnicy, o łącznej powierzchni ok. 26 tys. mkw. - Na początku mieszkańcy byli nieufni, nie wierzyli, że coś się tu zmieni, choć o wszystkich planowanych działaniach informowaliśmy ich bezpośrednio i systematycznie. Ta sytuacja zmieniła się, gdy zaczęły się pierwsze remonty. Teraz mieszkańcy są zadowoleni, i co ważne dbają, by „nowa” zabudowa i otoczenie nie ucierpiały - mówi Lechman.

Co jeszcze przed nami

W przyszłym roku, rozpoczną się prace związane z zagospodarowaniem podwórek w Letnicy. W październiku ogłoszony został przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej. O ostatecznym kształcie podwórek współdecydować będą mieszkańcy danego kwartału. - Wraz z projektantem przeprowadzimy konsultacje z mieszkańcami, chcemy poznać ich uwagi, zyskać ich aprobatę dla zaproponowanych rozwiązań , bo przecież to oni będą z tej przestrzeni korzystać - wyjaśnia Lechman.

Ponadto kontynuowane będą działania społeczne, które już niebawem zyskają nową siedzibę - Dom Otwarty, w wyremontowanym i zaadaptowanym na ten cel budynku dawnej szkoły przy ul. Uczniowskiej 22. Działania społeczne to bardzo ważny element procesu rewitalizacji. - Rewitalizacji dzielnic nie można sprowadzać do wyremontowanych fasad, budynków czy ulic. Rewitalizacja to jest proces, który polega na trwałej zmianie wizerunku dzielnicy - podkreśla Grzegorz Sulikowski. - Do tego służą zarówno działania inwestycyjne, jak i działania społeczne.To przede wszystkim przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, aktywizacja zawodowa osób biernych zawodowo i bezrobotnych, rozwijanie kwalifikacji zawodowych osób zagrożonych bezrobociem, czy poprawa stanu bezpieczeństwa. Dlatego uzupełnienie działań inwestycyjnych w procesie rewitalizacji stanowią zadania o charakterze społecznym ukierunkowane na mieszkańców dzielnicy i ich najbliższe otoczenie, na zmianę jakości i stylu ich życia. Nie bez znaczenia jest też integracja mieszkańców.

Zmiany zachęciły mieszkańców innych dzielnic do przeprowadzki do Letnicy. Gdańskie TBS-y wybudowały tu ponad 120 nowych mieszkań. Na części uwolnionych terenów powstanie nowa zabudowa usługowa, nowe miejsca pracy.

- Rewitalizacja Letnicy zmieniła tę dzielnicę nie do poznania. Z dumą i satysfakcją słyszę wiele pozytywnych opinii o efektach wysiłku wielu osób instytucji, przedsiębiorstw zaangażowanych w ten unikatowy w skali kraju projekt. Składam im wszystkim serdeczne podziękowania, a mieszkańcom Letnicy dziękuję za cierpliwość i aktywną postawę. Rewitalizacja Letnicy to początek głębokich zmian w naszych dzielnicach. Zdobyliśmy bezcenne doświadczenie -podsumowuje prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Komentarze

Hi! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I'm not seeing very good results.
If you know of any please share. Thanks!

xeloda zonder m... (niezweryfikowany), pt., 2023-09-22 22:22