12:04
20 kwiecień 2024
sobota

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

„Stocznia w mieście” – Obserwatorium Kultury zaprasza do dyskusji

Zamieszczono dnia pt., 2012-10-12 23:58

Październik w Instytucie Kultury Miejskiej przynosi nowy cykl spotkań w ramach Obserwatorium Kultury. W poniedziałek, 15 października o godz. 17.00 porozmawiamy z Emilią Garską i Kają Chmielewską na temat „Stocznia w mieście – problemy społeczne i szanse kulturowe”. Będzie to pierwsza w cyklu dyskusji, dla których punktem wyjścia jest prezentacja badań społecznych naukowców z Gdańska oraz innych ośrodków akademickich. Zapraszamy, wstęp wolny.

Punktem wyjścia do poniedziałkowej dyskusji na temat Stoczni będzie, wyróżniona przez Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa UG, praca magisterska Emilii Garskiej pod tytułem „Percepcja przestrzeni postindustrialnej na przykładzie Stoczni Gdańskiej”.

„Stocznia Gdańska jest przestrzenią, którą można analizować w wielu kontekstach. Była tłem przełomowych wydarzeń historycznych, przechodziła ekonomiczne wzloty i upadki, obecnie jej część ma stać się nową, centralnie ulokowaną dzielnicą Gdańska. Moim celem było stworzenie mapy mentalnej stoczni: zapisanie doznań zmysłowych, które się z nią wiążą, obrazów zapisanych w pamięci badanych. Interesowały mnie również miejsca znaczące oraz symbolika tej przestrzeni. Zwróciłam także uwagę na procesy ucodzienniania” - pisze autorka.

Będziemy dyskutować wokół tez zawartych w pracy Emilli Garskiej:

1. Reprezentacje przestrzeni w przypadku Stoczni Gdańskiej są w niewielkim stopniu związane z ruchem „Solidarność”. Wyludniające się hale, dźwigi, statki komunikują użytkownikom przestrzeni, że to przemysł wciąż jest dominantą Stoczni.

2. Doświadczenie i pamięć indywidualna staje się ważniejsza niż zbiorowa.

3. Użytkownicy przestrzeni mają poczucie bycia niemym światkiem wydarzeń, nie mając na nie realnego wpływu.

W dyskusji weźmie udział Kaja Chmielewska, której praca dyplomowa (również wyróżniona przez IFSiD UG) porusza temat Stoczni Gdańskiej w perspektywie jej historii oraz jej nieobecności w dyskursie publicznym w chwili kryzysu i upadku.

Serdecznie zapraszamy do IKM na cykliczne spotkania prezentacyjno-dyskusyjne w ramach Obserwatorium Kultury, których punktem wyjścia są wyniki badań społecznych realizowanych w Gdańsku i ośrodkach badawczych w innych miastach.

Celem spotkań jest prezentacja badań naukowych szerszej publiczności oraz nawiązywanie kontaktów przedstawicieli świata nauki z ludźmi kultury. Chcemy umożliwić badaczom konfrontację wyników badań zarówno z innymi, zajmującymi się podobnym tematem, jak i z praktykami oraz wszystkimi zainteresowanymi. Dla młodych badaczy, autorów prac magisterskich i doktorskich będzie to również okazja do prezentacji swojego dorobku.

Opiekunami spotkań są Karolina Ciechorska-Kulesza, asystentka w Zakładzie Antropologii Społecznej w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego oraz Sławomir Czarnecki, koordynator Obserwatorium Kultury w Instytucie Kultury Miejskiej. 

Następne spotkanie odbędzie się 19 listopada.