01:09
21 Wrzesień 2020
poniedziałek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

BELONA - niezwykła ryba z Bałtyku

Zamieszczono dnia ndz., 2015-05-31 08:05

Z cyklu "Północna na weekend": To dość niezwykłego wyglądu ryba, która ciągle jest mało spopularyzowana. Postanowiliśmy przyjrzeć się jej bliżej. Wędkarze co do jednego są zgodni. Belona jest rybą walczącą do końca. Należy się jej podziw za zrywy, wyskoki i zwinność ruchów, a także spryt, jaki wykazuje w swoich „akrobacjach”. Niejednego starego wyjadacza spinningu poskromiła, gdyż jest bardziej waleczna niż szczupak, okoń czy sandacz. Mimo swojej niewielkiej masy, dostarcza wielu wrażeń i emocji.

O cechy szczególne Belony postanowiliśmy spytać ekspertów. Udaliśmy się na rynek w Pruszczu Gdańskim, przy ul. Krótkiej gdzie od lat działa wyjątkowo dobrze zaopatrzony sklep rybny.

„Belona jest rybą mało tłustą, nie posiada dużo ości. Jej mięso jest chude i jędrne. W smaku dorównuje mięsu węgorza. Przez niektórych mięso belony uważane jest za lepsze z powodu delikatności i wspomnianej chudości” – wspomina Pani Ania. „Najważniejsze – „Belonka” ma bardzo smaczne mięso!”.

Czy ryba pojawia się u Państwa ?

„Sporadycznie, mimo, iż jest to ryba z Bałtyku. Problemem Belony jest to że nie posiada ona specyficznego zapachu jak większość ryb słodkowodnych. Co więcej ze względu na kolor ości dużo osób nie bierze jej do domu ale wypuszcza twierdząc, że „jest to ryba trująca”. Oczywiście nadaje się ona do jedzenia, trzeba tylko pamiętać o jednym warunku: smażąc belonę należy bardzo uważać, aby jej nie przesolić” – dodaje Pani Ania.

FOTO. Spory ruch w sklepie rybnym na rynku w Pruszczu Gdańskim. Czy ktoś spyta o BELONE ?

Z kolei z serwisu „Pogawędki Wędkarskie” dowiadujemy się gdzie możemy spotkać Belonę w jej naturalnym środowisku:

„Belonę w okresie letnim łatwo znaleźć w pobliżu brzegów morza, przy plażach, a nawet w ujściach rzek. W okresie od jesienni do wiosny złowić ją można na morzu, gdzie jest trudna do zlokalizowania. Często ją można zobaczyć, jak wyskakuje ponad powierzchnię wody. Potrafi żerować na większych głębokościach, na dnie, jak również na powierzchni morza” – czytamy z portalu.

Inne ciekawostki ? Rekordową Belonę złowiono w Polsce w roku 2005 – miała 89 cm. Ryba ta, pojawia się tak naprawdę wśród wybrzeży okresowo, co spowodowane jest jej tarłem. Wtedy obiera kurs na podwodne łąki i tam zaczyna się trzeć. Podstawą zatem jest namierzenie miejsca, w którym będzie ona przebywać.

BCh

FOTO. Belona to niezwykle rzadka ryba, czy warto dać jej szanse gdy pojawia sie w maju-czerwcu. Decyzja należy do klienta.

 

POLECAMY ODWIEDZIĆ FACEBOOK'ową stronę rynku w Pruszczu Gdańskim:

https://www.facebook.com/RynekPruszczGdanski