05:04
14 kwiecień 2021
środa

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Stan pogotowia przeciwpowodziowego w powiecie gdańskim

Zamieszczono dnia sob., 2021-03-06 11:36
Intensywne roztopy spowodowały, że znacznie przybyło wody w Wiśle. Jej poziom – na wodowskazie Gdańska Głowa – osiągnął stan ostrzegawczy, a wczoraj starosta gdański ogłosił na terenie całego powiatu gdańskiego stan pogotowia przeciwpowodziowego.
 
– Dzięki kamerom zainstalowanym w Kiezmarku i Leszkowach mamy możliwość bieżącego monitoringu stanu Wisły. Poziom wody jest zróżnicowany. Na przestrzeni trzech dni potrafi opaść albo przybrać o około 30 centymetrów. W związku z przekroczonym stanem ostrzegawczym apelujemy o nie wchodzenie na obszar międzywala rzeki Wisły oraz zachowanie szczególnej ostrożności w czasie spacerów i korzystania z tras rowerowych na koronie i wzdłuż podstawy wału wiślanego – apeluje wójt Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie. – Zgodnie z procedurami dokonano również przeglądu wszystkich elementów mających wpływ na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe.
Poziom wody na Wiśle na całym jej biegu kształtuje się na poziomie górnej granicy stanów wysokich, a na niektórych wodowskazach czasowo przekracza stany ostrzegawcze.
– Za pomocą systemu powiadamiania zostały wysłane ostrzeżenia przez nasz urząd oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa mieszkańcom i osobom przebywającym na naszym terenie. Na szczęście na podstawie obecnych prognoz sytuacja kształtuje się bezpieczniej – dodaje Janusz Goliński.
 
Z podobnym zagrożeniem ma do czynienia Gmina Suchy Dąb.
- W zwiazku z przekroczeniem stanów ostrzegawczych na Wiśle proszę o zachowanie ostrożności w rejonie wałów i nie wchodzenie na tereny międzywala i koronę wałów - prosi wójt Gminy Suchy Dąb Henryka Król - Na bieżąco monitorujemy stan rzeki Wisły z pomocą OSP w Suchym Dębie.
 
info/foto/fb Gmina Cedry Wielkie, Gmina Suchy Dąb