03:10
27 Październik 2020
wtorek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Jaki fotelik samochodowy 15-36 kg dla starszego dziecka?

Zamieszczono dnia śr., 2020-09-02 13:37

Odpowiedź jest prosta i nasuwa się sama: TAKATA ! Dlaczego? O tym później. Najgorsze co może zrobić rodzic to skazać swoje dziecko na dotkliwe urazy podczas kolizji drogowej, jeśli dziecko podróżuje na zwykłej styropianowej podkładce. Ochrona boczna? Żadna. Komfort podróży? Mierny. Wszystko to sprowadza się do prostej maksymy — nie oszczędzajmy na wygodzie, zdrowiu i życiu naszych pociech.

W życiu każdego dziecka przychodzi w końcu ten etap przesiadki na fotelik ostatniej kategorii, tak! Dobrze myślicie — to ten, w którym nasze dziecię będzie zapięte pasami samochodowymi. Wielu rodziców ma z tym problem, jeszcze więcej z nich w taki fotelik chce przesiadać dziecko najszybciej jak to tylko możliwe. Ważny jest zdrowy rozsądek. Pasy samochodowe, spopularyzowane przez Szwedów z Volvo i Saaba są genialnym i prostym wynalazkiem — jednak pamiętajmy, że z połączenia pasa samochodowego i naszej pociechy musi wyjść bezpieczne równanie.

 

 

na zdj. TAKATA Maxi na półce to rzadki widok. Szybko z niej znika...


Jeśli musimy zdecydować się bezpieczny fotelik z grupy wagowej 15-36 kg lub od 100 do 150 cm (dotyczy modeli homologowanych według homologacji i-Size) to zwróćmy uwagę na tak bezpieczne konstrukcje, jak np. TAKATA MAXI ze sklepu „Osiem Gwiazdek Gdańsk". TAKATA w tym modelu, od pewnego czasu postrzegana jest jako „Rolls-Royce” wśród fotelików z segmentu wagowego 15-36 kg. To przemyślana konstrukcja — co potwierdzają też testy zderzeniowe ADAC: 4 gwiazdki za bezpieczeństwo to wysoka ocena. Unikalne w tym foteliku są też szczegóły, którymi MAXI zachwyca: podłokietniki, które są podłokietnikami i prowadzą nam pas na biodrach, a nie na brzuchu. TAKATA to też mistrz w zakresie regulacji wysokości zagłówka oraz pasów, co więcej gwarantuje obsługę fotelika tylko jedną ręką. To, co imponuje, to też możliwość świetnego spakowania fotelika do postaci małej paczuszki". Fotel po złożeniu zajmuje niewiele miejsca. Dzięki dopuszczeniu tych fotelików do stosowania w samolotach dzieci nie musimy rezygnować z komfortu podczas podróży lotniczej. Dodamy do tego, że... nikt nie lubi Chińczyków". MAXI to fotelik w całości produkowany w Niemczech. Producent udziela też na MAXI dożywotniej gwarancji oraz ma program wymiany fotelików po wypadku.

 

 

na zdj. Samochodowe bagażniki z gumy nie są. Możliwość złożenia - przydatna funkcja!

Fotelik 15-36 kg — o czym pamiętać?

Siedzisko 15-36 kg daje dzieciom bardzo dużą swobodę, ponieważ 3-punktowy pas samochodowy nie ogranicza ruchów tak jak wewnętrzna uprząż pięciopunktowa, wewnątrz siedziska. I tu też wracamy do początku, Warto z fotelików 15-36 kg korzystać właśnie możliwie jak najpóźniej — zaleca się wymianę fotelika na taki bez uprzęży wewnętrznej nie wcześniej niż ok. 4 roku życia. Przy doborze fotelika z grupy II/III baczną uwagę należy zwrócić na ułożenie pasa biodrowego. Siedzisko dobrane dobrze sprawi, że pas biodrowy będzie przebiegał tam, gdzie powinien, czyli nisko na miednicy.

Bartłomiej Chruściński