13:09
18 Wrzesień 2020
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Trwają Wakacje z historią w Jastarni

Zamieszczono dnia wt., 2020-08-11 09:44

Historyczne pojazdy wojskowe, polowe obozowisko przedwojennego Wojska Polskiego, oryginalne artefakty i niecodzienna możliwość dotknięcia prawdziwej historii. Wczoraj w centrum Jastarni ruszyły Wakacje a Historią, które potrwają do 23 sierpnia.

W sąsiedztwie miejskiego parku stanęły klasyczne, amerykańskie Jeepy, nieczęsto spotykany Dodge WC 6X6, ciężkie indiany, a w weekend także Citroen. Do tego miasteczko rekonstrukcyjne, gdzie między namiotami zobaczymy oryginalne wyposażenie i broń przedwojennego Wojska Polskiego. Wakacje z Historią to pomysł trójmiejskich i toruńskich historyków i rekonstruktorów, oraz Burmistrza Jastarni Pana Tyberiusza Narkowicza.

Przez 13 dni turyści i mieszkańcy Jastarni będą mogli skorzystać z wielu atrakcji – choćby pojeździć zabytkowymi pojazdami m.in. do skansenu fortyfikacji, podejrzeć jak wyglądał historyczny wojskowy obóz, zobaczyć ekspozycję umundurowania, repliki broni czy ekwipunku. Ciekawym elementem tego spotkania z ożywioną historią będą pokazy działoczynów przy użyciu replik armaty. Dla spragnionych i głodnych znajdzie się historyczna kuchnia kuchnia polowa z nieśmiertelną i najlepszą na świecie wojskową grochówką.

Dodatkowo w dniu 15 sierpnia – w Święto Wojska Polskiego o godzinie 12.30 nastąpi odsłonięcie obelisku na parafialnym cmentarzu oraz przejazd kolumny rekonstruktorów ulicami Bałtycką przy kościele Nawiedzenia NMP – Księdza Sychty – Portową – Mickiewicza – do Obozu przy Urzędzie Miasta.