19:03
28 marzec 2024
czwartek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Jutro w Gdańsku rusza Jarmark św. Dominika

Zamieszczono dnia pt., 2020-07-24 07:52
Kino na Ołowiance, koncerty pod chmurką, wystawa: 760. Jarmark św. Dominika rozpoczyna się już w sobotę, 25 lipca, i przez cały czas trwania - trzy tygodnie - będzie kusił ciekawą ofertą kulturalną i rozrywkową. Warto sprawdzić, jacy artyści wystąpią w tym roku w Gdańsku, i jakie wydarzenia nas czekają.
 
W sobotę, 25 lipca, o godzinie 12:00 zostanie uroczyście zainaugurowany 760. Jarmark św. Dominika, który potrwa do niedzieli, 16 sierpnia. Ceremonia otwarcia po raz pierwszy odbędzie się online, na jarmarkowym Facebooku - powodem jest koronawirus. Ale już pozostałe wydarzenia, na nieco mniejszą skalę, odbędą się w świecie jak najbardziej rzeczywistym. Buszując wśród stoisk z produktami regionalnymi, rzemiosłem, dekoracjami do domu, ubraniami, zabawkami dla dzieci, akcesoriami dla zwierząt, biżuterią i innymi, warto na chwilę przystanąć i sprawdzić bogatą ofertę kulturalną tegorocznego święta kupców.
 
 
KINO NA OŁOWIANCE
Kino plenerowe to już atrakcja dobrze znana w Gdańsku i ciesząca się dużą popularnością. Co roku miłośnicy sztuki filmowej wyjątkowo chętnie korzystają choćby z Kina na Szekspirowskim - projekcje odbywają się na dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, skąd rozpościera się widok na Stare Miasto. Ale równie interesującym widokiem pochwalić się może Kino na Ołowiance - artystyczna inicjatywa organizowana w ramach Jarmarku św. Dominika, oferujące seanse pod chmurką z kołem widokowym AmberSky w tle.
 
Seanse odbywają się w okolicy weekendów. Pierwsza projekcja odbędzie się w sobotę, 25 lipca, ostatnia - w piątek, 14 sierpnia. W repertuarze znajdziemy filmy kulinarne, oscarowe i muzyczne. Wstęp wolny.
 
Program Kina na Ołowiance:
 
Sobota, 25 lipca, godz. 21:15 - „Narodziny gwiazdy”, reżyseria: Bradley Cooper, dramat / romans / musical, produkcja USA / 2018, 127 minut, od lat 15.
 
Czwartek, 30 lipca, godz. 21:30 - „Czekolada”, reżyseria: Lasse Hallström, komedia, produkcja USA / Wielka Brytania / 2000, 117 minut, od lat 12.
 
Piątek, 31 lipca, godz. 21:30 - „Jestem najlepsza. Ja, Tonya”, reżyseria: Craig Gillespie, biograficzny, produkcja USA / 2017, 120 min, od lat 15.
 
Czwartek, 6 sierpnia, godz. 21:30 - „Faceci od kuchni”, reżyseria: Daniel Cohen, komedia, produkcja Francja / Hiszpania / 2012, 84 min, od lat 15.
 
Piątek, 7 sierpnia, godz. 21:30 - „Chicago”, reżyseria: Rob Marshall, kryminał / musical, produkcja Niemcy / USA / 2002, 113 min, od lat 15.
 
Czwartek, 13 sierpnia, godz. 21:30 - „We Are Your Friends”, reżyseria: Max Joseph, dramat / romans / muzyczny, produkcja Francja / USA / Wielka Brytania / 2015, 96 min, od lat 15.
 
Piątek, 14 sierpnia, godz. 21:30 - „Green Book”, reżyseria: Peter Farrelly, dramat / komedia, produkcja USA / 2018, 124 min, od lat 15.
 
STACJA MUZYKA
Z uwagi na epidemię koronawirusa, niemożliwa była w tym roku organizacja dużych, spektakularnych wydarzeń, w tym koncertów przyciągających tysiące odwiedzających Jarmark. Ale to nie oznacza, że koncerty w ogóle się nie odbędą - wręcz przeciwnie, muzycznych wrażeń nie zabraknie. W ubiegłym roku organizatorzy Jarmarku zapoczątkowali ideę organizacji małych, zakładających dwuosobowe składy koncertów z lekką muzyką, między innymi w Parku Świętopełka. Podobnie będzie i tym razem - we wspomnianym parku znajdzie się Strefa Chillout, gdzie przez trzy dni w tygodniu, w godzinach 18:00-21:00 pomogą nam się zrelaksować Dj-e. W poniedziałki występować będzie Dj OneTwo, a towarzyszyć mu będą dźwięki saksofonu (live act); w środy - Dj Flamingo + live act: gitara; a w piątki o wkroczenie w weekendowy nastrój zadba Dj Chudy + trąbka (live act).
 
W mieszącej się w Parku Świętopełka altanie odbędą się muzyczne wydarzenia z cyklu „Koncerty pod gwiazdami”. Zainauguruje go we wtorek, 28 lipca, wyjątkowy popis wirtuozerii, zatytułowany „Rytm - bijące serce muzyki”. Zabrzmią hity muzyki perkusyjnej - m.in. „Taniec z szablami”, „Typewriter” (utwór na maszynę do pisania), przeboje skrzypcowe - Polonez Henryka Wieniawskiego, wariacje na temat irlandzkiej piosenki „Ostania róża lata”, szlagiery muzyki filmowej oraz standardy jazzowe. Wystąpią: Karolina Sutt (skrzypce), Piotr Sutt (instrumenty perkusyjne), Kamil Pękala (baryton), Robert Jakubiec (trąbka, śpiew), Kazimierz Milewski (klarnet, saksofon), Aleksandra Bieg-Piaseczna (fortepian) oraz Barbara Żurowska-Sutt (scenariusz i prowadzenie koncertu). Początek o godzinie 19:00.
 
Tydzień później, we wtorek, 4 sierpnia, o tej samej godzinie odbędzie się „Rewia w starym i nowym stylu”. W programie koncertu znajdą się filmowe przeboje, musicalowe perełki i rewia piosenek z repertuaru m.in. Kaliny Jędrusik, Ewy Bem czy Kabaretu Starszych Panów. Wystąpią absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku wydziału musicalowego: Magdalena Skorupska (śpiew), Karol Lendzion (śpiew), Dominik Mazan (śpiew), Aleksandra Bieg-Piaseczna (fortepian) oraz Barbara Żurowska-Sutt (scenariusz i prowadzenie koncertu).
 
Wtorek, 11 sierpnia, należeć będzie do „Ich trzech” - trzech gdańskich tenorów znanych doskonale publiczności Jarmarku. W programie utwory, które kochamy, świetnie znamy i którymi nieustanie się zachwycamy. Wystąpią: Marcin Pomykała, Łukasz Wroński i Witalij Wydra, a towarzyszyć im będą Emilia Grażyńska (fortepian) oraz Barbara Żurowska-Sutt (opracowanie i prowadzenie koncertu). Początek o godzinie 19:00.
 
Altana i Park Świętopełka wybrzmią muzyką także w czwartki - 30 lipca, 6 sierpnia i 13 sierpnia - za sprawą The Goodfellas. To duet dwóch przyjaciół: Maksa Pabjańczyka (wokal, trąbka) i Olka Jelonka (gitara, chórki). Wspólnie tworzą mieszankę gatunków, takich jak soul, funky czy gypsy jazz. Na jarmarkowej letniej scenie pojawiać się będą w wymienione czwartki o godzinie 19:30.
 
Miłośników nietypowych muzycznych połączań organizatorzy Jarmarku św. Dominika zapraszają na koncerty carillonowe. Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które posiada unikatowy carillon mobilny - instrument, zainstalowany na platformie zabytkowego samochodu ciężarowego, tworzy 48 dzwonów o łącznej wadze prawie pięciu ton (najcięższy waży 845 kg, najlżejszy 9 kg). Carillonista uderza pięściami w drewniane kołki, przypominające swoim układem klawisze fortepianu i połączone z sercami nieruchomych dzwonów, a oprócz gry ręcznej wykorzystuje też podobny nieco do organów pedał nożny.
 
Brzmi skomplikowanie, ale czy takie jest? Warto zobaczyć, jak gra na carillonie w wirtuozerskim wykonaniu wygląda na żywo, i jak brzmi carillon w połączeniu z innymi instrumentami. W sobotę, 1 sierpnia, o godzinie 19:00, odbędzie się koncert zatytułowany „Carillon plus trąbka” - wystąpią: Monika Kaźmierczak (carillon) oraz Emil Miszk (trąbka). Dzień później, w niedzielę, 2 sierpnia, również o godzinie 19:00, zagra Carillon Electric Orchestra, w składzie: Monika Kaźmierczak (carillon), Tomasz Chyła (skrzypce), Sławek Koryzno (perkusja) oraz Szymon Burnos (klawisze, programowanie).
 
 
 
760 lat minęło...
Warto też zajrzeć na Targ Węglowy - nie tylko, by zaopatrzyć się w produkty regionalne, odprężyć się i zrelaksować w tutejszej strefie relaksu, czy spędzić dzień na aktywnościach sportowych. Przez cały czas trwania Jarmarku w tym właśnie miejscu będzie można lepiej poznać historię wydarzenia, która sięga 1260 roku. To wtedy papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Tradycję przerwała II wojna światowa, ale powrócono do niej w 1972 roku z inicjatywy popularnej gdańskiej popołudniówki „Wieczoru Wybrzeża”. Od tego czasu Jarmark św. Dominika każdego roku trafiał na pierwsze strony gazet. Na wystawie zatytułowanej „W mgnieniu oka 1972-2019” zobaczymy fotografie prasowe i okładki z archiwum „Dziennika Bałtyckiego”, które przywołają dawne dzieje i przybliżą historię prawie czterech dekad tradycji powojennego święta handlu w Gdańsku.
 
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
foto/Karolina Białke