23:07
3 lipiec 2020
piątek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Od weekendu nie musimy nosić maseczek w przestrzeni publicznej. Co jeszcze?

Zamieszczono dnia śr., 2020-05-27 11:39

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ministrowie zdrowia Łukasz Szumowski i kultury i dziedzicwta narodowego Piotr Gliński podali kolejne etapy odmrażania gospodarki oraz podali nowe informacje na temat obostrzeń. 

Najbardziej oczekiwaną przez wszystkich jest oczywiście informacja o tym, kiedy możemy przestać nosić maseczki. Od kilku dni w mediach krążyły spekulacje o tym kiedy zostanie zniesiony ten obowiązek. Dziś premier potwierdził, że już od najbliższej soboty 30 maja nie będziemy musieli nosić maseczek w przestrzeni publicznej pod warunkiem utrzymania dystansu społecznego. Nadal będą obowiązywały w sklepach i komunikacji miejskiej czy urzędach i kościołach. Od 30 maja zniesione zostają ograniczenia w handlu i gastronomii. Już od tej niedzieli nie będą obowiązywały limity podczas uroczystości religijnych. Premier przywrócił możliwość zgromadzeń do 150 osób.  

Od 6 czerwca odmrożone zostają: kina, teatry, filharmonie, cyrki, salony masażu, solaria, kluby fitness, siłownie, branża ślubna(do 150 osób), eventowa, parki rozrywki, salony tatuażu. Wyjątkiem pozostają kluby i dyskoteki.

Minister Gliński w swojej wypowiedzi podkreślił, że wskazana data to możliwość, a nie obowiązek. To organy prowadzące mają prawo zdecydować o otwarciu. Warunkiem możliwości działania danej instytucji jest widownia zapełniona do połowy i konieczność noszenia maseczki. Możliwość organizowania zgromadzeń do 150 osób oznacza powrót koncertów plenerowych. 

 

foto/pixabay.com