03:01
24 styczeń 2021
niedziela

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

Hiszpański Seat kończy 70 lat !

Zamieszczono dnia pt., 2020-05-15 18:20

W sześć lat po rozstaniu z Fiatem, w 1986 r. Seat związał się z niemieckim Volkswagenem, który nabył większościowy pakiet (51 proc.) akcji hiszpańskiej firmy. W 1990 r. Volkswagen przejął 99,99 proc. udziałów w Seacie. Nastała nowa era w dziejach hiszpańskiej firmy. Pierwszym modelem, jaki powstał we współpracy z Volkswagenem, był Seat Toledo (1991 r.). Auto z nadwoziem sedan i ogromnym bagażnikiem powstało na bazie Golfa II.

Seat jest jedyną firmą motoryzacyjną, która zarazem projektuje, produkuje i sprzedaje pojazdy w Hiszpanii. Firma tworzy 1 proc. PKB kraju oraz zapewnia 80 proc. hiszpańskiego eksportu samochodów. To także krajowy lider inwestycji w badania i rozwój. Seat jest ważną częścią globalnej Grupy Volkswagen .

Obecnie Seat dysponuje trzema hiszpańskim centrami produkcyjnymi: w Barcelonie, w El Prat de Llobregat oraz w Martorell, gdzie produkowane są modele: Ibiza, Arona i Leon. Ponadto Seatkorzysta z innych zakładów należących do Grupy Volkswagen – model Ateca wytwarzany jest w Czechach, Tarraco w Niemczech, Alhambra w Portugalii, a Mii electric – pierwszy całkowicie elektryczny samochód marki – na Słowacji.

Od 1953 roku do dziś ze wszystkich linii produkcyjnych Seata zjechało ponad 19 mln pojazdów.

Seat w Polsce od lat 90.
W Polsce samochody Seat pojawiły się na początku lat 90. za sprawą prywatnego importera – firmy Iberia Motor Company. Największą popularność zyskały wówczas modele Ibiza i Cordoba. W najlepszym okresie IBC sprzedawała na polskim rynku ponad 10 tys. Seatów rocznie.

W 2013 r. sieć dilerów Seata w Polsce została włączona w struktury Volkswagen Group Polska. Ostatnie lata Seataa w Polsce to czas największego rozszerzenia gamy modelowej w historii firmy – na drogach pojawiły się: nowa Ibiza, Ateca, Arona, Tarraco, a w 2020 roku – czwarta generacja Leona. Polscy kierowcy mogą korzystać z sieci 23 salonów dealerskich oraz 35 partnerów serwisowych na terenie całego kraju.

Info: Seat, zdj. Seat