08:01
25 styczeń 2021
poniedziałek

Północna.tv

Ty też masz swój głos!

#MOTO: Samochód z dużym przebiegiem - czy warto kupić?

Zamieszczono dnia pt., 2020-05-01 10:27

Kupując samochód większość osób zwraca przede wszystkim uwagę na stan licznika kilometrów. I jest to zupełnie normalne, gdyż liczba ta może wskazywać na poziom wyeksploatowania pojazdu. Niemniej jednak, nie zawsze spora ilość przejechanych km świadczy o kompletnym zużyciu auta i tym samym dyskwalifikuje je jako potencjalny egzemplarz do kupienia:

  • pamiętajmy, że na naszym rynku funkcjonuje wiele samochodów, które poddane zostały manipulacjom w zakresie stanu licznika, tak więc to, że oficjalnie samochód ma niewielki przebieg nie świadczy, że faktycznie nie jest zużyty pod względem mechanicznym;
  • duża ilość przejechanych kilometrów nie dyskwalifikuje pojazdu - jeśli był on właściwie serwisowany, garażowany, a wszystkie naprawy i wymiany płynów przeprowadzane na czas, co jest udokumentowane w odpowiedni sposób, wtedy bez większych obaw możemy zainwestować w taki egzemplarz.

W przypadku kupna samochodu z dużym przebiegiem, należy skontrolować stan silnika - ewentualna awaria może kosztować sporo - w grę wchodzą kwoty zapewne przewyższające wartość rynkową pojazdu. 

Kiedy trafiamy na ofertę w miarę nowego auta z dużym przebiegiem oznacza to: 

  • że jego właściciel dużo podróżował prywatnie;
  • samochód był wykorzystywany w celach służbowych.

W zależności od tego musimy zastanowić się, czy warto inwestować w taki samochód z dużym przebiegiem. Jeśli maszyna była użytkowana prywatnie, a wszystkie dokumenty potwierdzają, że właściciel dokładał wszelkich starań, aby zadbać o jej stan techniczny, wówczas warto podjąć ryzyko. Gorzej jeśli wszystko wskazuje na to, że auto służyło do celów służbowych. Pojazdy te przeważnie serwisowane są na bieżąco. Problem jest natomiast w sposobie ich użytkowania. Zazwyczaj nie są one zbytnio szanowane przez użytkowników, którzy dodatkowo często zmieniają się, a tym samym poprzez zróżnicowany styl jazdy, w różny sposób eksploatują poszczególne podzespoły pojazdu.

red. / mat. poradnikowy